Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цените на доматите се диктуват от вноса от Турция и Гърция

Преди дни оранжерийните производители предложиха да се намали ДДС за българските краставици и домати на 9%, а целта е така да се понижат цените. В момента българските зеленчукопроизводители се намират в много трудно положение, тъй като разходите им скачат, а реално нямат яснота дали ще могат да ги покрият.

Атанаска Бялкова има малка оранжерия за домати в Първомай. Казва, че българските производители също не искат цените да са високи.

„Всичко това е една несигурност за производителите, защото ние не можем да си планираме производството. Влагаме едни пари, а не знаем дали ще можем да ги върнем. Цената не се определя от българската продукция, а от вноса от Гърция и Турция“, категорична е Атанаска Бялкова.

Разходите в оранжериите се увеличават драстично

Атанаска Бялкова твърди, че разходите през последните две години са увеличени със 70%, защото за този период има три пъти увеличение на цените на енергоносителите, пелетите, газта, торове и препарати. Заплатите също са скочили между 20 и 40%.

„Нещата стават все по-зле, защото не е ясно дали ще можем да си избием разходите. Рискът си струва единствено заради работниците. Орианжерийният сектор е единственият, който задържа целогодишно работници. Основното е това, че се стремим да задържим работната ръка. И сме като едни Донкихотовци, вятърните мелници ни брулят, но ние продължаваме напред“, коментира Атанаска Бялкова.

Оранжерийните български домати ще се предлагат на цена около 4 лв.

Атанаска Бялкова очаква продукцията й да излезе на пазара в края на март и началото на април. И прогнозира, че цените на един килограм домати ще бъде между 3.50 лв. и 4 лв., а през май те ще паднат още. 

"Производителите също не искат цените да са високи, защото нашата стока не е трайна. За нас също е добре да не са високи цените, за да може повече народ да купува и на следващия ден да предлагаме прясна българска стока“, коментира Бялкова.

Тя обаче е категорична, че българското зеленчукопроизводството не е равнопоставено с това в Европа, защото субсидиите там са много по-големи от нашите.

Цялото интервю с Атанаска Бялкова можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21