Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заетостта на жените е висока, но получават по- малко от мъжете

Адриан Николов
Снимка: Тони Тончев, BusinessGlobal
.Заетостта при жените е по-висока отколкото при мъжете, но заплащането продължава да е по-ниско, въпреки че разликата се стопява през последните години. Тя е най-съществена във финансовия сектор, здравеопазването, ИКТ сектора, преработващата промишленост и в сферата на културата, спорта и развлеченията, където заплащането на жените е с над 30% по-малко от това на мъжете. 

Такива са част от изводите в ново изследване на Института за пазарна икономика, публикувано днес. В програма "Ден след ден" темата коментира икономическият експерт 


Той подчерта, че жените виждаме най-вече в традиционно т.н "грижовни" професии. Адриан Николов  коментира още, че “разликите при участието на мъжете и жените на трудовия пазар намаляват с нарастване на степента на образование”.
Най-голям брой жени са наети в образованието, здравеопазването и социалните дейности,  с други думи в сектори, свързани с работата с хора. На другия полюс  са традиционно доминираните от мъжете сектори, като строителството и добивната промишленост. 

Данните от изследването показват, че в секторите, в които е необходим личен контакт и работа с хора, са заети предимно жени, а в тези, в които се изисква основно физическа сила, преобладават мъжете

Безработицата при жените в последните две години е по-голям проблем, отколкото при мъжете, което се дължи на ковид-кризата. Броят на безработните жени в Пловдив е по-голям, отколкото в София, но това е временна тенденция и не е трайна характеристика.

Пазарът в област Пловдив е динамичен и няма много големи разлики между заплащането мъже-жени. Пловдивската икономика се развива бързо и много трудно може да останат  незаети хора в региона. 

Според изследването през 2021 г. средната брутна годишна заплата на дамите е 16 900 лв., а при мъжете - 20 500 лева. През последното десетилетие се наблюдава стабилен и постоянен ръст на заплатите и при двата пола, а разликата намалява. 

Още от анализа на ИПИ може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Младите хора не са политически апатични

Младите хора не са политически апатични. Според проучване на предишните парламентарни избори са гласували 45% от младежите в България. Това е доста повече от средното ниво на гласуване, което означава, че има надежда идващото поколение да е граждански и политически активно. Това коментира Александра Гайтанджиева от "Лигата на младите..

публикувано на 30.09.24 в 10:43

БЛС ще настоява за остойностяване на лекарския труд

Новият председател на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов представя днес приоритетите за 3-годишния мандат на избраното ново ръководство.   След като получи гласовете на 252-ма от делегатите на събора на съсловната организация в Пловдив, той  обеща да продължи политиката на БЛС от последните 6 години. Съзнавам каква голяма..

публикувано на 30.09.24 в 08:38
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би, това е най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19