Стотици пловдивчани и гости от страната и чужбина почетоха в Пловдив 80 години от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта
Митингът - поклонение се състоя пред паметника на благодарността до Централния дом на младоженците.
На площад „Цар Калоян“ се събраха десетки пловдивчани и български евреи от цялата страна, включително и свидетели на събитията от 10 март 1943 година, които поднесоха венци и цветя и припомниха, че България е една от малкото европейски страни, която успя да спаси от депортиране в нацистките концлагери около 50 хиляди евреи, живеещи на територията на страната.
„Намираме се на метри от мястото, където през 1943 година пловдивските евреи, са очаквали да бъдат депортирани в лагерите на смъртта, в изпълнение на подписаното споразумение между правителството на България тогава и нацистка Германия, за депортация на 20 000 евреи. 12 000 от тях са от новоприсъединените територии на Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот и 7000 от Пловдив и още 1000 от Дупница и Кюстендил.
Благодарение на пловдивската общественост, на митрополит Кирил, на цялата Българска православна църква, на общесвеници и политици, плановете за депортация на евреите от Пловдив, Дупница, Кюстендил са осуетени. И благодарение на техните усилия ние днес сме тук, и нашите братя и сестри от Пловдив са тук, те имат много ясен спомен за случилото се тогава. Ние, техните наследници, помним това, което българският народ направи тогава. Помним отговорността, която носим за света, в който живеем. И знаем, че ние не трябва да допускаме грешките на историята да се повтарят“, каза председателят на организацията на евреите в България „Шалом“ професор доктор Александър Оскар.
Той подчерта, че случилото се в годините на Втората световна война Холокоста е най-голямата трагедия в човешката история.
„Холокоста се е случил не само защото е имало нацистка човеконенавистна идеология, а защото е имало достатъчно много хора, които са останали безучастни и са позволили нацистите да изпълнят своите пъклени планове. И милиони невинни хора, са станали жертва на тази човеконенавистна идеология. За щастие в България е имало достатъчно много хора, които са оказали съпротива на властите тогава, за да не осъществят тази човеконенавистна идеология в нейната цялост. Благодарение на тези хора ние днес сме тук и ние носим дълг, който те са ни завещали и да не допускаме грешките на историята да се повтарят. Благодаря от името на българската еврейска общност и от името на евреите по света за това, което БПЦ направи тогава, затова, което българският народ направи, за да не допусне депортацията на своите братя и сестри в лагерите на смъртта“, каза професор Оскар.
Знеполският епископ Арсений припомни, че благодарение на усилията на целия български народ е спряно депортирането на българските евреи.
„Истината е, че в ноща на 9 срещу 10 март 1943-та година митрополит Стефан търси спешна среща с държавното ръководство, за да му изрази несъгласието на църквата срещу предстоящата депортация. А митрополит Кирил влиза при затворените евреи в училището в Пловдив и заявява на охраната, че ако те бъдат отведени, той ще тръгне заедно с тях. Това не са изолирани актове на гражданска позиция, а резултат на една системна, твърдо отстоявана линия на Светия синод“, каза Знеполският епископ Арсений.
Пред Паметника на благодарността в Пловдив присъстваха и очевидци на събитията от преди 80 години. Сред тях беше и председателят на най-голямата организация на преселниците от България в Израел Ино Ицхак, който се върна към събитията в България по време на Втората световна война. Тогава той е бил на 6 години.
„Имам няколко спомена, бях на шест години тогава. Има няколко картини, които не мога да забравя никога. Една от тях е, когато получихме покани да дойдем на гарата, и всеки един от семейството да направи по един куфар. Родителите ни говориха така, че децата да не разберем какво говорят. Казаха ни, че отиваме на екскурзия. Майка ми нареждаше кофарите и плачеше. Тогава не разбирахме, не знаехме къде отиваме. Но наистина не бяха леки тези дни – ходихме със значки, от 21 часа беше забранено да излизаш по улицата. Оставиха къщи, работа, дюкяни, фабрики, ама е факт, че останахме живи“, каза Ино Ицхак.
На церемонията по отбелязването на 80 години от спасяването на българските евреи присъстваха пловдивският кмет Здравко Димитров, областният управител, дипломати и общински съветници.
Днес светват Коледните елхи в районите „Западен“ и „Южен“. Светлините на 8-метровото коледно дърво в парка на Гарнизонна фурна ще светнат в 16:30 ч. В тържеството ще участват деца от детските градини и училища в район „Западен“. В 17:30 ч. ще грейне елхата в "Южен". Тя е разположена в парк „Белите брези“, а светлинките й ще пусне кмета на района..
В Пловдив започва приемането на заявленията за таксиметров превоз на пътници за 2025 година. Това ще става в сградата на ОП „Организация и контрол на транспорта” на бул. „Шести септември”. Цялата документация, свързана с таксиметровия превоз на пътници, е публикувана в сайта на общината Plovdiv.bg в раздел „Транспорт”. Към 1-ви декември..
Движението на всички автомобили в тръбата на тунел „Траянови врата“ в посока Бургас на автомагистрала „Тракия“ ще бъде ограничено днес от 09:00 ч. до 16:30 ч. за профилактика на осветлението. Трафикът ще преминава двупосочно в тръбата за София, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Призовават се шофьорите да спазват стриктно поставената..
Празнично грейна тази вечер коледната елха пред община Пловдив. Кметът Костадин Димитров запали светлините на 13-метровото коледно дърво с помощта на Дядо Коледа и в присъствието на стотици пловдивчани. Точно в 18.00 часа, въпреки сипещия се дъжд, започна празничната програма на площад "Стефан Стамболов“, а дядо Коледа пристигна с атракционно..
С ледено шоу на състезатели по фигурно пързаляне в Пловдив бе открита голямата ледена пързалка на площад "Централен" Със зимния атракцион Пловдив съперничи на големите европейски градове -Виена, Брюксел, Париж, Прага и Лондон. Леният ият парк е изграден от фирма-представител на австрийски лидер в производството и инсталирането на ледени..