Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради оценка на риска правим изследване на всяка бременна

Безплатен биохимичен скрининг за бременни организират в Отделението по медицинска генетика на УМБАЛ “Свети Георги” в Пловдив. Целта е да бъдат установени евентуални заболявания на плода и да се предвидят генетични аномалии.

Скринингът всъщност е оценка на риска за раждане на дете с четири заболявания – синдром на Даун, синдром на Едуардс, синдром на Търнър и синдром на Патау. Това е комбинирано изследване, което се прави от клиничните генетици и акушер гинеколозите.

Това заяви пред Радио Пловдив началникът на Отделението по медицинска генетика д-р Христо Иванов.

След вземането на кръв от бременната жена и медико-генетична консултация резултатът се получава след 5 до 7 дни. Той показва какъв е рискът за тази бременност за раждане на дете със синдром на Даун, Едуардс, Търнър или Патау.

Нито една жена не е застрахована, въпреки че след 35 години рискът е по – висок. Затова препоръчваме това изследване да се прави при всяка една бременност, независимо от възрастта, подчерта д-р Иванов.

Около едно на 800 новородени деца у нас се ражда със синдром на Даун.

В УМБАЛ „Св. Георги“ всяка година със синдром на Даун се диагностицират по 7 – 8 дечица на жени, които не са си правили никакви изследвания по време на бременността.

Ранният скрининг се прави между 11-та и 13- та седмица + 6 дни от бременността. Късният скрининг е между 15-та и 20-та седмица. Най добре е да се правят и двата скрининга.

Кръвните проби за биохимичен скрининг се взимат всеки работен ден между 8 и 13,30 часа на бул. „Васил Априлов“ 15А. Необходимо е бременните да са си направили ултразвуково изследване при акушер-гинеколог, обясни д-р Иванов.

Интервюто на Яница Марова с д-р Христо Иванов е в звуовия файл.
По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39