Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Швеге" и проблемите ни с историческата памет

"Швеге: Срещу сърпа и чука" е един от първите български романи за горяните. Базиран е на истински събития и архивни документи.

"В Държавния архив има няколко тома за горяните. Проблемът с историческата памет е много сериозен. След написването на "Швеге", разбрах от мой приятел, че Паметникът на Съветската армия в София е бил построен и открит във връзка с окончателната победа над горяните." Това каза пред Радио Пловдив авторът на книгата Тодор Господинов, коментирайки темата за паметника и решението за премахването му.

"Издателство "Сиела" има линия в насока да се разкрива близкото ни минало и да се показват проявления на тоталитарния режим. Целта е последствията от този режим да бъдат преодолявани, това всъщност е големият проблем, затова и написах тази книга. 6-7 години работих по написването на книгата. Имах разговори със Захари Карабашлиев и той ме поощри, преди да започна да пиша романа", разказа писателят и бивш разследващ журналист.

"В мотивите да напиша "Швеге" стои и личната история на моята фамилия. Имам два случая, когато съм плакал, четейки делата срещу горяните",  коментира още Господинов.

Официалното представяне на книгата беше през февруари, предстои премиера на "Швеге" и в Пловдив.

Може да чуете още от разговора в звуковия файл, който започва с коментар по темата за Паметника на Съветската армия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за изкуството, театъра и възможността да бъдеш

"Човекът е цял, когато се посвети на нещо надмогващо го и го усеща по-голямо от себе си"- думите са на режисьора проф. Маргарита Младенова, която е гост на "Срещите" тази събота. На преизвестната у нас и на високите световни театрални сцени режисьорка е и мисълта: "Изкуството трябва да премести акцента от "да имаш" към "да бъдеш".  Слушайте...

обновено на 09.11.24 в 10:11

Кръгла маса "Завръщане към корените" се открива в Раковски

„ Завръщане към корените“ е темата на кръглата маса , която ще се състои  от 18:00 ч. в Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий“ - Раковски. Тя се организира по повод навършване на 350 години от кончината на българските католически  архиепископи Петър Богдан и  Петър Парчевич, и епископ Филип Станиславов , както и 400 години от основаването..

обновено на 08.11.24 в 09:25

Галерия "Пловдив" с изложба подбрани творби на Калина Тасева

Мащабна изложба на един от най-големите български живописци – Калина Тасева представя Градска художествена галерия –Пловдив в Зала „2019“. Инициативата се осъществява със съдействието на Васил Илиев от Варна, който е ревностен колекционер на именитата авторка и от 20 години събира нейни кавалетни творби. Колекционерът притежава най-голямата..

публикувано на 08.11.24 в 08:16

Премиера на пиесата „Арт“ в Драматичен театър Пловдив

Премиера на  пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения  между трима приятели, чиято..

публикувано на 08.11.24 в 07:22

Сграфитото на Димитър Киров отново заблестя

Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив.   Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..

публикувано на 07.11.24 в 16:12