"Швеге: Срещу сърпа и чука" е един от първите български романи за горяните. Базиран е на истински събития и архивни документи.
"В Държавния архив има няколко тома за горяните. Проблемът с историческата памет е много сериозен. След написването на "Швеге", разбрах от мой приятел, че Паметникът на Съветската армия в София е бил построен и открит във връзка с окончателната победа над горяните." Това каза пред Радио Пловдив авторът на книгата Тодор Господинов, коментирайки темата за паметника и решението за премахването му.
"Издателство "Сиела" има линия в насока да се разкрива близкото ни минало и да се показват проявления на тоталитарния режим. Целта е последствията от този режим да бъдат преодолявани, това всъщност е големият проблем, затова и написах тази книга. 6-7 години работих по написването на книгата. Имах разговори със Захари Карабашлиев и той ме поощри, преди да започна да пиша романа", разказа писателят и бивш разследващ журналист.
"В мотивите да напиша "Швеге" стои и личната история на моята фамилия. Имам два случая, когато съм плакал, четейки делата срещу горяните", коментира още Господинов.
Официалното представяне на книгата беше през февруари, предстои премиера на "Швеге" и в Пловдив.
Може да чуете още от разговора в звуковия файл, който започва с коментар по темата за Паметника на Съветската армия.
"Човекът е цял, когато се посвети на нещо надмогващо го и го усеща по-голямо от себе си"- думите са на режисьора проф. Маргарита Младенова, която е гост на "Срещите" тази събота. На преизвестната у нас и на високите световни театрални сцени режисьорка е и мисълта: "Изкуството трябва да премести акцента от "да имаш" към "да бъдеш". Слушайте...
„ Завръщане към корените“ е темата на кръглата маса , която ще се състои от 18:00 ч. в Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий“ - Раковски. Тя се организира по повод навършване на 350 години от кончината на българските католически архиепископи Петър Богдан и Петър Парчевич, и епископ Филип Станиславов , както и 400 години от основаването..
Мащабна изложба на един от най-големите български живописци – Калина Тасева представя Градска художествена галерия –Пловдив в Зала „2019“. Инициативата се осъществява със съдействието на Васил Илиев от Варна, който е ревностен колекционер на именитата авторка и от 20 години събира нейни кавалетни творби. Колекционерът притежава най-голямата..
Премиера на пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения между трима приятели, чиято..
Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив. Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..