Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Длъжни сме да искаме равни директни плащания

В декларация на служебното правителство се иска изравняване на нивата на директните селскостопански плащания в ЕС. Като основна причина се сочат щетите за българския агросектор от войната в Украйна.

Подобни искания е имало и преди това в годините на българското членство в ЕС.

"Сега ситуацията е друга. На границата на ЕС има горещ конфликт, последствията от който съседните държави-България, Румъния, Полша, Словакия и Унгария, усещат", каза заместник-министъра на земеделието Георги Събев.

"През 2018 година бе предложена новата рамка за Общата селскостопанска политика-в един период, в който ковид кризата още не беше започнала, нямаше и все още война. А последствията от този конфликт за производителите в нашия регион са несравними с геополитическата ситуация тогава", добави Събев.

По думите му, България е длъжна да постави този въпрос.

"Защото единният пазар продължава да функционира, безмитният внос на стоки от Украйна продължава. И очакванията са, че Европейската комисия ще направи предложение за продължаване на този безмитен внос с още една година. Тоест, в една изключително динамична ситуация не можем да жертваме европейското продоволствие заради политическа несигурност и поставяйки едни фермери в изключително неравностойно положение спрямо други заради войната", коментира заместник-министърът.

Георги Събев смята, че преразпределянето на средства за директни плащания няма да свърши работа в случая:

"Сумите, които България има право да получава, са фиксирани за всяка една от годините за всеки програмен период. За финансовите 2023-2027 г., които обхващат новата Обща селскостопанска политика, за България се предвиждат средно към 810-815 милиона евро на годишна база. Има различни инструменти, които могат да се използват за подпомагане на фермерите-но с елемент на спорадичност. Миналата година бе взето решение част от финансовия ресурс по втори стълб да може да се използва за компенсиране на щетите от войната в Украйна. Но това бе решение, което засяга само 2022 г. И не можем всяка година да поставяме фермерите в ситуация на несигурност, имайки предвид, че има трайно увеличение на производствените разходи. Затова трябва да се търси трайно, кардинално решение."





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Шихан Георги Попов в "Добро утро, ден!"

Нашият гост през тази седмица е Георги Попов , треньор по карате, който предава източното бойно изкуство - на неговите млади състезатели. Много от тях постигат световно ниво. Негов състезател е трикратния световен шампион Валери Димитров.  Шихан Попов с интерес посещава Япония и смята, че това е друг свят на тази земя.  Георги Попов, каратист,..

обновено на 10.05.24 в 16:48

Три учителки получиха наградата "Стоян Михайловски"

Осем учители от цялата страна получиха тази година наградата "Стоян Михайловски", учредена от с индикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Тя се дава  за особени заслуги в областта на просветното, културното и синдикалното дело, изразявайки почит към името на създателя на химна "Върви, народе възродени".  Три от отличените учители са от..

публикувано на 10.05.24 в 14:20

Камери в 69 училища в Пловдив и областта ще следят ДЗИ

За първи път през тази година ще има възможност да се повиши оценката от проведен ДЗИ. Това стана след промени в Закона за училищното и предучилищното образование. Тези изпити са важни за кандидатстване във вуз, но на тях могат да се явят само тези зрелостници, които в предишна година са положили успешен ДЗИ.  Двама зрелостници от Пловдив,..

публикувано на 10.05.24 в 12:09
 Ива Лазарова

Има предпоставки за гладкото протичане на изборите 2 в 1

„Има редица предпоставки за гладкото протичане на организацията на предстоящите избори. Трябва да отбележим, че в сегашния състав ЦИК организира избори вече 6 пъти, четири от тях за НС, президентски и местен вот. Организира и две кампании едновременно. Такъв случай имахме през номеври 2021 година“, това заяви в интервю за педаването „Точно..

публикувано на 10.05.24 в 10:11

Имунизационното покритие срещу коклюш е много високо

"Имунизационното покритие срещу коклюш в България е много високо и сме на едни от най-високите нива в Европа", каза д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив. По думите му, процентът ваксинирани е измамно да се изчислява, тъй като се изчислява брой имунизирани върху брой подлежащи на имунизация. "А..

обновено на 10.05.24 в 09:38