Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябват усилия за профилактика на болести, свързани с HPV

| обновено на 13.03.23 в 10:39

Национална, експертна, неправителствена коалиция за действаща превенция на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус (HPV), създадоха изтъкнати специалисти в областта на вирусологията, онкологията, педиатрията и общата медицина, подкрепени от Световната здравна организация, Националната мрежа на децата и Портал на пациента. 

Сред учредителите е онкологът д-р Антоанета Томова, началник на Първо вътрешно химиотерапевтично отделение  в КОЦ -Пловдив. 


Специалистите се обединиха, мотивирани от тревожната статистика: в България всеки ден умира една жена от рак на маточната шийка (HPV), а 44 жени се диагностицират с HPV; страната ни е на трето място в Европа по заболеваемост и на четвърто по смъртност от този тип рак, който се причинява от HPV. 

Още повече, че  фокусирането върху коронавируса през последните години и липсата на профилактични прегледи се отразиха и на онкозаболяванията у нас. 

"За съжаление всички хронични заболявание пострадоха при тази остра ситуация, при която приоритет беше ковид и това доведе до закъсняване на диагностиката  и нарушаване на лечението на вече диагностицирани пациентите с онкологични заболявания. В резултат на което след 3 години ние попадаме на все по напреднали случаи на рак на маточната шийка, например. Това е много сериозно заболяване, защото напада млади жени във възраста до 45-тата година и е второто по честота след рака на гърдата заболяване", коменира д-р Томова. 

Тя припомни, че в света около 2 милиона и 300 хиляди са случаите с това заболяване. Общо на  годишна база половин милион жени се разболяват. Честота на смъртност също е висока. Всяка година в света умират 270 хиляди жени от това забовяне. Тоест по една жена на всеки 2 минути. В Европа това е на 18 минути. В България всеки ден умира една жена с диагноза рак на шийката на матката.

"Има проблем, но има и решение за него", категорична е д-р Томова.

 По думите й съществува ефективна профилактика – ваксина срещу HPV, но ваксиналното покритие в България е едва 3%, въпреки че ваксината е безплатна за момичета на 10-13 години.

"Трябва да вземем сериозни мерки, защото както има голям проблем с рака на шийката на матката, така има и с другите заболявания, индуцирани от предаването на човешкия папилома вирус (HPV).  Има поне още  10 ракови диагнози, които са причинени от този вирус. Има ваксина, която може да изкорени вируса, за да не случат тези 10 и повече различни вида, тези фатални ракови заболявания както при жените, така и при мъжете", предупреди онкологът.

Д-р Томова е категорична, че липсата на скриниг, превенция и профилактика водят често до откриване на заболяването в напреднали стадии, а тогава лечението е много трудно, скъпо или невъзможно. 

"Това нещо може да си го спестим с едно добро ваксинално покритие. Това нещо трябва да го изкореним, през ваксинация, така както сме изкоренили много други болести като едрата шарка, полиомиелита и т.н." 

Тя смята, че много ясно трябва да се обясни на обществото, че това са изпитани ваксини, с дългогодишна давност, че страните, които ги прилагат върху висок процент от населението са решили този здравен проблем.

Според нея това е въпрос на здравно образование, на здравна културна и на лична и обществена отговорност.

Обществото трябва да разбере, че ракът на маточната шийка не е единственото заболяване, свързано с HPV и, че еднакво засегнати са и двата пола. 

Педиатричната асоциация изпрати становище до Министерството на здравеопазването да се разшири обхвата на Националната програма за ранна профилактика на рака на маточната шийка. Така безплатни ваксини да получават не само момичетата, но и момчетата, защото те също са носители на инфекцията, а и потърпевши от нея. 

" Трябва да си свършим работата. Трябва да разкажем на родителите каква е тази голяма нужда за децата им, а дори и всички хора, които са сексуално активни до 50, а и над 50 години, дори и те, след един преглед, при който се докаже, че не са носители, могат да си сложат ваксината", поясни д-р Томова.

Цялото интервю с д-р Антоанета Томова може да чуете в прикачения звуков файл.



По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Румен Борисов и Ураган в работна среда

Не вярвам, че днес хората нямат доброта в сърцата си

Днес в предаването "Вход свободен"  и на територията на редовната ни рубрика "За животните с любов" Ви срещнахме с един човек, който се радва на малките неща в живота, и дори и загубил зрението си, не губи надеждата да посреща всеки един нов ден с усмивка, с вяра и винаги със своя верен приятел... на четири лапи - Ураган! Румен Борисов е незрящ,..

публикувано на 21.05.24 в 17:23

Идеята в Иран е да се сплотят подкрепящите режима

За ситуацията в Близкия изток след смъртта на иранския президент Ибраим  Раиси и издадената заповед за ареста на лидерите на Израел и Хамас – интервю с професор Владимир Чуков. Арабистът подчерта, че всякакви хипотези бяха лансирани след смъртта на иранския президент Ибраим Раиси. „Много, много въпроси бяха зададени в социалните..

публикувано на 21.05.24 в 16:57

Жители на Хвойна се оплакват от шумов терор

Жители на село Хвойна изпратиха петиция до Общинския съвет в Чепеларе и до областния управител на Смолян , в която настояват да се промени Наредба № 1 за опазване на обществения ред, в частта й за нерегламентирания шум. Документът е подписан от 70 живущи в селото, където постоянно живеят около 320 души. Те се оплакват от непрестанен силен..

обновено на 21.05.24 в 14:52

Остаряването е въпрос и на ценностна система

Най-мащабното изследване на български език за последните 20 години по темата за остаряването ще бъде представено днес. Това е книгата на психиатъра д-р Владимир Симов "Остаряването. Психологични, психиатрични и нервнокогнитивни  аспекти", която разглежда промените в поведението с възрастта, някои специфични характерологични изменения, деликатни..

публикувано на 21.05.24 в 10:50

Декарбонизацията е най- голямото предизвикателство пред света

Възможна ли е промишленост c нулеви нетни емисии и ĸaĸ дa бъдe пocтигнaтa? Това е въпросът в подкаста "Европа: Ново поколение" на тема "Отрасли с нулеви емисии и биотехнологии", отправен към експерти в областта на енергетиката и бизнеса. Те обръщат внимание, че преходът на индустрията към нулеви емисии е свързан с радикални промени в производството,..

публикувано на 21.05.24 в 10:23