Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местните супермаркети трудно се справят с натиска на чуждите

Снимка: iStock

Ако надценката на всички хранителни продукти от първа необходимост се ограничи до 10%, е невъзможно да оцелеем. Така управителят на верига български супермаркети в Пловдив Дафинка Дългърова коментира предложението на служебното правителство надценката на основните храни да има таван с цел  овладяване на спекулата на пазара. Списъкът ще обхване между 50 и 100 артикула. 

В предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив тя добави още, че местните супермаркети трудно се справят  с натиска върху цените, който им се налага от международните вериги. 

Според Дафинка Дългърова предложението е приложимо за хляба и брашното, но не и за млечните продукти и месото. Причината, че те се съхраняват в хладилни витрини, а токът е скъп.

„До 12-15% е нормална надценка, когато се налага да се съхранява в хладилна витрина. 20 000 лв. е токът ни за месец само на единия супермаркет. Освен това голямо перо са и заплатите, тъй като 3 пъти за година ги дигнахме. Може би държавата трябва да помисли за намаляване на ДДС на млечни, местни продукти.

Всеки ден получаваме стоката с по-високи цени от предния“, коментира Дафинка Дългърова. Тя добави, че се снабдяват с продукти предимно чрез дистрибутори, тъй като не могат да си позволят транспортните разходи, за да купуват директно от производителя.

Тя отбеляза още, че има и картел в бранша. „Западните вериги си позволяват да забраняват на доставчици да ни продават на по-ниска цена спрямо тяхната иначе плащат неустойка към големите вериги“, каза Дългърова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Безплатни изследвания в Световния ден на здравето

В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно  измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата  е под  надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та.  С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..

публикувано на 07.04.25 в 14:09

Излиза скъпо да заместваме превенцията с лечението

Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р  Румен Стефанов  дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..

публикувано на 07.04.25 в 09:50

Заведенията продължават с протестите заради ДДС-то

След първата вълна от протести обединеният туристически бранш обявява общонационален протест  под наслов:  “Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги”. Това решение идва след многократни, но неуспешни опити за диалог с управляващото мнозинство относно предложения за повишаване на събираемостта и аргументи за..

публикувано на 07.04.25 в 07:05

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06