„Дискусионен клуб“ е част от проекта на Сдружение Кей-Търн „Искам нещо да ти разкажа“, който се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура”.
На 21 март от 19:00 часа стартира третия модул от проекта, посветен на образованието в Пловдив, като входът за събитието е свободен.
През XVII – XVIII век просвещенските идеи в Европа утвърждават нови образователни приоритети, които проникват и на Балканите. Учебното дело става основата, върху която се развиват възрожденските процеси, а образованието се превръща освен в система от знания и в социален механизъм, чрез който обществото се съхранява и утвърждава във времето. С оглед на големите стопански начинания по това време са необходими и качествено нови знания. Пловдив се оформя като един от центровете на новобългарската просвета. С материалните средства на богатите българи, тук се откриват светски училища и гимназия.
Малко хора знаят, че в навечерието на Съединението се обмисля да отвори врати и Висше училище. За тези и други подробности от развитието на образованието в града можете да научите, ако се присъедините към интересната компанията на Рада Банялиева и Иванка Митева в деня на събитието.
Още в детайли ни разказа и самата Рада Банялиева, която бе наш ефирен гост в предаването "Вход свободен" днес.
Чуйте в прикачения звуков файл.
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..