Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Бисер Дамянов в "Добро утро, ден!"

| обновено на 24.03.23 в 18:21

"Добро утро, ден!" през тази мартенска седмица открива колорита и хармонията в изобразителното изкуство с проф. Бисер Дамянов. Той е един от най-знаковите художници в Пловдив. Преподавател над 30 години в Пловдивския университет, автор на учебници, човек който пътува, снима и се възхищава на Ренесанса, но и смята, че Пловдив е най-хубавото място за живот. Разговорът в първата част е посветен на Италия, Леонардо да Винчи и на българските студенти днес. Проф. Дамянов смята, че ние имаме добра традиция в практическото преподаване.

Той  казва, че са нужни реални посещения на обектите, за които се говори на студентите. „Ние се намираме в най-големия център в България, в който се вижда всичко, от праистория до съвременно изкуство. Това е добрият модел.“ казва проф. Дамянов.

Художникът издаде, че подготвя нова изложба, която се надява да се случи тази есен в галерия „Възраждане“ в Стария град.

След Италия за проф. Дамянов интерес представлява Константинопол и обектите, останали от времето на Византия. 

Фетие джамия или византийската църква "Богородица Памакаристос" е важно място за изследване на история и изкуство от преподавателя. Той разказва за снимките с очи и за музиката, която обича, тук са отговорите и за мрежите и изкуствения интелект, който ще ни заменя. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Осигурителните вноски замразяват заплатите

През последните две години в Пазарджик липсват серизони инвестиции, независимо дали са от външен или местен инвеститор. Новите обекти са предимно логистични бази и липсва производство, което да създава сериозен брутен вътрешен продукт. Това до известна степен се дължи на  липсата на нови терени и на нови индустриални зони. Това е..

публикувано на 17.11.25 в 15:45

Ниски лихви, висок риск

В предишния епизод говорихме за цените след въвеждане на еврото – за страха от поскъпване и надеждата за стабилност. С епизод 3 завършваме мини серията за личните финанси с темата за лихвите по кредитите. Това е и преход към по-дълбок разговор – не само какво ще стане с парите ни, а как мислим за риска, когато вземаме финансови и житейски решения...

публикувано на 17.11.25 в 10:33

Природонаучният музей с нова експозиция

Регионалният природонаучен музей – Пловдив ще открие своята нова експозиционна зала “Африка и Австралия“ и първото по рода си зоокафе в България. Събитието ще бъде белязано от богата празнична програма с автентични африкански ритми, песни и изпълнения на живо с традиционни инструменти, които ще потопят гостите в атмосферата на далечните..

обновено на 17.11.25 в 08:31

Благотворително събитие организира командерия "Улпия"

Богата музикална и танцова програма ще бъде представена по време на събитието " Добрият пример ". Благотворителната инициатива за набиране на средства се организира от командерия "Улпия" за техния 19-ти рожден ден.  Предстои ни една фантастична вечер на 19 ноември, в която всичко е подчинено на благородна кауза , казва Красимир Джамбазов..

публикувано на 17.11.25 в 07:08
Румен Гечев

Проблемът за "Лукойл" е осигуряването на суров петрол

Важно е не кой, а чий ще е особеният управител на "Лукойл България" - кои хора зад него ще дърпат конците. Така смята проф. Румен Гечев, бивш вицепремиер и министър на икономиката в „Кабинета Виденов“, сега преподавател по икономика в УНСС.  Според него н оминацията на Румен Спецов, появила се само дни преди изтичането на законовия срок, е..

публикувано на 14.11.25 в 16:33