Настоятелството на НЧ "Алеко Константинов- 1954" и Колектив за българска шевица и народни занаяти „Росица Чуканова“ – 1968 г. канят всички на 22.03.2023 г. от 11 часа в галерията на читалището, където ще се състои честването на юбилеите в памет на големия български художник, и ще се случи и официалното представяне на книгата „Извезани следи“- събрала историята на Колектива, живота на неговата създателка-Янка Арсова и патрона му- Росица Чуканова. Създателката на Колектива и членовете му са изследователи, изпълнители и ревностни пазители на традициите на българската шевица. Творили са продължават да творят и да намират нейното приложение в съвременното облекло и бит и са оставят трайни следи.
В пана и три стъклени витрини всички посетители ще могат да видят сведения и уникални документи за живота на Росица Чуканова – снимки от писмата до Вълко Червенков, речта на Хр. Вакарелски при откриване на последната изложба на Росица Чуканова, покана до Владимир Димитров- Майстора, снимки на царското семейство с изработени от Р. Чуканова облекла, предмети, изработени от колектива от албумите на Росица Чуканова; всички издадени нейни книгите. Визложбата специалното мястоса уникални творби от Росица Чуканова, изработени през 60-годишния й творчески път, показвани за първи път. Част от предметите са върнати в България от Швейцария от г-жа Галина Ангелова Майер.Ще бъдат представи и паназа живота на Янка Арсова, както и изделия с шевици проектирани и консултирани от нея.
Събитието е насочено към широката общественост: етнографи, моделиери, дизайнери, любители на българската шевица, майстори на народните занаяти, деца, подрастващи и ученици в училищата занимаващи се с облекло и приложни изкуства.
Гости на откриването ще бъдат: проф. д-р Жоржета Назърска и доц. д-р Нина Дебрюне от УНИБИТ- София, д-р Маргарет Поппетрова- старши експерт, Отдел „ Използване на архивни фондове“ и Милена Милчева- главен експерт от отдел „Използване на архивните фондове” към Дирекция „Централен държавен архив”, представители на Етнографски музей- Пловдив, гости от Камарата на занаятите, представители от ПГО „Ана Май“, НХГ „Цанко Лавренов“, НГСКЕИ, АМТИИ, членове на Колектива и др.
Повече за събитието днес в ефира на Радио Пловдив и в предаването "Вход свободен" ни разказа един от авторите на книгата "Извезани следи" инж. Мария Ангелова.
Разговорът ни с нея е достъпен в прикачения звуков файл.
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г по-късно? И още - защо Бог изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
„Пловдив чете“ и издателство Жанет 45 организират премиерата на първия роман на Георги Б. Геров – „Отвъд спирка „Съвършена“ – дълбоко философско и емоционално пътешествие за самотата, любовта и посоките, които избираме в живота. Срещата с автора ще е тази вечер от 18 часа в клуб „Фарго“. Модератор ще е Живка Танчева, журналист от Радио..
Изложба „Българската шевица – живо минало и вечна хубост“ на Клуб „Българка“ към читалище „Възраждане“ ще се открие тази вечер в зала „Съединение“ на Историческия музей в Пловдив. С изложбата си пловдивските майсторки-везбарки искат да покажат таланта на българката и как тя превръща своите умения и знания в безценно културно наследство, с..