Заместник-окръжният прокурор Галин Гавраилов съобщи пред журналисти, че Пловдивската покуратура е извършила проверка по надзор за законност по сигнал на 9 граждани от декември миналата година, че общината не почиства достатъчно добре квартал „Столипиново“. Сигналът е внесен от Ерол Садъков и е до Окръжна прокуратура Пловди, както и до главния прокурор, обясни Гаврилов. В началото на януари тази година от прокуратурата са изпратили писмо до общинската администрация. В него има препоръка да се направи план за работа по оптимизиране на сметопочистването в квартала.
В същото време не са установени незаконосъобразни действия на общината. "Напротив, установили сме по-скоро завишени усилия на общинската администрация за преодоляване на тези проблеми. Само за пример ви давам обстоятелството, че след 2019 година-за разлика от други квартали на Пловдив, сметосъбирането в квартал "Столипиново" буквално е утроено в рамките на 3 години. Имам предвид използването на сметосъбираща и сметопочистваща техника. За разлика от други квартали, където същата техника влиза по веднъж на ден, в този квартал техниката влиза по два, по три пъти, а понякога и по повече. И това са обективни констатации, а не празни приказки", коментира Галин Гавраилов.
Проверката на прокуратурата е установила 16 незаконни сметища на територията на квартала. Според държавното обвинение общинската адмиистрация полага нужните усилия за контрол. На местата, където се правят незаконни сметища, има и видеонаблюдение. То помага на МВР да открива нарушителите и да ги санкционира, каза още Галин Гавраилов.
"Установихме, че в голяма част от случаите на местата, където общината е поставила контейнери за смет, тези контейнери-най-общо казано не се използват. А отпадъците не се изхвърлят в контейнерите, а до тях".
В отговор местната власт предприе мащабни действия за цялостно почистване на Столипиново и за поставяне на необходимия брой контейнери.
Проблемът с чистотата в Столипиново е комплексен и е от много години, а за да се реши трябват общи усилия от страна на живеещите в квартала, институциите и на всички пловдивчани. Така коментира ситуацията в ромския квартал ресорният заместник-кмет Анести Тимчев и допълни, че „Армията на замърсителите е много по-голяма от армията на тези, които чистят“.
Тимчев подчерта, че не е изненадан от реакцията на прокуратурата.“Всички усилия на общината, района и на специализираните общински предприятия не могат да доведат до резултатите, които искаме“, каза той.
По думите му в квартала се чисти 7 дена в седмицата, като само за няколко дни са извозени близо 150 тона боклук. Поставени са нови 50 контейнера, съобщи директорът на ОП „Чистота“ Димитър Георгиев, но проблемът е в малките улички, където не може да влиза специализираната техника. Друг дългодишен пробем е, че казаните обикновенно остават празни, а боклукът се изхвърля на земята. Според Тимчев боклук в Столипиново се изхвърля и от другите райони на града с бусове и камиони от частни лица и фирми като се образуват нерагламентирани сметища.
Той смята, че е нужно да се сформира Обществен съвет по подържане на хигиената с представители на прокуратурата, институциите свързани с екологията и почистването, местната власт и НПО –та, които да решат проблема първо в тези квартали, а след това и в целия град.
От своя страна районният кмет Иван Стоянов посочи, че е нужно да се сложи видеонаблюдение на 5-те входно-изходни артерии на района и представители на Общинска охрана да дежурят, за да се проследи нерагламентираното изхвърляне на боклуци.
Стоянов съобщи, че непрекъсното е сигнализирал голяма община за проблема и за три години е изпратил около 50 доклада. Според него 50 броя съдове за боклук са малко, необходими са поне още 100. „Освен ежедневно почистване, трябва да има по-строг контрол, както върху превантивната дейност, за да не се изхвърля отпадъка, така и върху сметопочистващите органи“, допълни районният кмет.
19- годишният Иван Зисов спаси Светия кръст във водите на река Марица в Пловдив. Младежът е студент в УХТ в града. Над 100 души се хвърлиха в студените води на реката, за да уловят хвърления от митрополит Николай кръст. На Богоявленския ритуал присъстваха вътрешният министър Атанас Илков и кметът на града Костадин Димитров.
Близо четиресет момчета и млади мъже влязоха в ледените води на р. Марица, за да спасят богоявленския кръст в Пазарджик. Реликвата извади абитуриентът от Езикова гимназия "Бертолт Брехт" Станислав Бангеев, който участва за първи път в традицията на Йордановден. Той пожела здраве и успехи за себе си и за всички българи. Станислав поздрави и празнуващите..
ЕVN България предупреди за фалшиви имейли, изпратени до клиенти от името на компанията. В тях от името на дружеството се изсква плащане, като е посочен и линк за превод на сума. От електроразпределителното предприятие обясниха, че нямат практика да изискват плащане чрез линк в електронна поща. От там съветват клиентите си, които са получили..
„Днес откриваме училището на бъдещето!“ – с тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков приветства учениците и ръководството на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив. С официална церемония бе открита изцяло модернизираната сграда на училището и новият му физкултурен салон. Обновената училищна сграда разполага с 22 класни..
На днешния празник - Богоявление, в Катедралния храм „Успение Богородично“ в Стария град от 9:00 часа ще бъде отслужена Божествена света Литургия. В 12:00 часа ще се извърши освещаване на войнските знамена в двора на храма. Богослуженията ще бъдат отслужени от Негово Високопреосвещенство † Пловдивският митрополит Николай. След..