Меморандум за сътрудничество подписаха ректорите на 3 пловдивски университета, членове на консорциума Plovdiv Wine Uni, с представители на София Тех парк. Ректорите на Медицинския университет проф. Мариана Мурджева, на Аграрния – проф. Христина Янчева и проф. Пламен Моллов, ректор на Университета по хранителни технологии, сложиха подписи под документа заедно със заместник-председателя на София тех парк Натанаил Стефанов и Бранимир Ботев, председател на Европейската лига за икономическо сътрудничество – България.
„Част от обучението на студенти от УХТ ще се прави на учебните бази на Аграрния университет, където има над 400 сорта грозде, част от които са уникални не само за България и за Европа“, посочи проф. Христина Янчева.
„Идеята ни е студенти от МУ по диететика да изследват както положителните, така и отрицателните въздействия на виното върху хората. Това е много важно за бъдещото развитие на винения отрасъл у нас“, обясни ректорът на вуза проф. Мариана Мурджева.
"Това е знаменателен момент, тъй като с разширяването на „Plovdiv Wine Uni“ към бизнеса се гарантират максимално добри условия за провеждане на обучението по международната магистърска програма на OIV „Технология на виното и напитките на винена основа", заяви ректорът на УХТ проф. Пламен Моллов.
„С подписването на този меморандум показваме, че нещата не се случват само в София, а Пловдив е място, където се прави прекрасна наука и индустрия“, посочи Натанаил Стефанов от София Тех парк.
Бранимир Ботев обясни, че ръководената от него Европейска лига за икономическо сътрудничество ще бъде основен лобист на консорциума Plovdiv Wine Uni пред света.
Ботев допълни, че консорциумът е уникален за България, защото обединява науката, образованието, научно-изследователската дейност с приложно значение, развойната и производствената част.
Той допълни, че 12 университета от цял свят вече са заявили интерес да участват в консорциума, а в рамките на тази година ще се създаде изнесен факултет в Розовата долина, в района на Карлово - Сопот (селата Московец и Анево), където студентите да работят на терен.
Районът е избран, защото там расте голям лозов масив, който може да се използва за нуждите на изследователската програма.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..