Хора от Червен и Горнослав днес изразиха недоволство след изявлението от кмета на Асеновград д-р Христо Грудев, че стартира проект за водоснабдяване на пет села в региона.
Жители на селата казват, че мястото, от където ще се добива водата е точно зоната, където минават всички отходните води, идващи и от краварник. Паралелно с това стана ясно, че проектът е стопиран, защото се очаква окончателно становище на Националния институт за недвижимо културно наследство. Багерите са копали в защитена територия на енеолитното селище Лопките над Долнослав.
"Водоснабдяването на село Червен се осъществява основно от карстовия извор „Свети Георги“, като осигурява вода за цялата водоснабдителна група „Горнослав“. Дебитът на водоизточника е променлив в много широк диапазон - от 27 литра в секунда (през сухия сезон) до над 400 литра в секунда през зимния. През сухите периоди количествата са твърде недостатъчни за нормалното водоснабдяване на цялата група", пишат до Радио Пловдив жители от населените места.
"Защо община Асеновград не защитава на всяка цена този естествен източник на чиста изворна вода ?", питат от Местния инициативния комитет.
Кремена Ковачева от Червен разказа притесненията им така: "Мястото, което искат да каптират, това реално са обратните води на село Червен и Горнослав. Над Горнослав имаме 15 чешми, това е чиста вода и от нея може да се използва дебит във ВиК мрежата. Може би има и конфликт на интереси, защото фирмата, която ще прави каптирането е същата, която ще копае и кариерите за мрамор. Има режим на водата и нямаме на 24 часа вода, само къщите на средно ниво имат вода, но останалите са на хидрофори. Получихме днес информация, че ще се настани и хоспис в старата сграда на училището на Червен. Това ни притеснява допълнително, защото трябва дебит на водата за още близо 150 души."
За водния проект на петте села, д-р Христо Грудев разказа тази седмица, че в работния екип е включен и археолог, който да осъществява контрол върху изкопните дейности на фирмата - изпълнител. Според археолозите има нарушения на могилата над Долнослав.
Д-р Димчо Радев, който е реставратор на енеолитното светилище Лопките, което е част от могилата смята, че със стартиралия проект на община Асеновград се наблюдава абсурдна ситуация, която показва непознаване на културата "Лопките". Д-р Радев работи на обект близо 40 години, заедно с археолозите Анна Радунчева и Бистра Колева. Там има открити над 400 артефакта, керамика от епохата на енеолита, както и достигнат неолитен слой. Разглежда се възможността да се направи изложба с най-впечатляващите находки от селището, съвместно с РАМ-Пловдив.
В следващ етап предстои отговор от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), където се подготвя становище за проекта, след което работата трябва да продължи.
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..