Хора от Червен и Горнослав днес изразиха недоволство след изявлението от кмета на Асеновград д-р Христо Грудев, че стартира проект за водоснабдяване на пет села в региона.
Жители на селата казват, че мястото, от където ще се добива водата е точно зоната, където минават всички отходните води, идващи и от краварник. Паралелно с това стана ясно, че проектът е стопиран, защото се очаква окончателно становище на Националния институт за недвижимо културно наследство. Багерите са копали в защитена територия на енеолитното селище Лопките над Долнослав.
"Водоснабдяването на село Червен се осъществява основно от карстовия извор „Свети Георги“, като осигурява вода за цялата водоснабдителна група „Горнослав“. Дебитът на водоизточника е променлив в много широк диапазон - от 27 литра в секунда (през сухия сезон) до над 400 литра в секунда през зимния. През сухите периоди количествата са твърде недостатъчни за нормалното водоснабдяване на цялата група", пишат до Радио Пловдив жители от населените места.
"Защо община Асеновград не защитава на всяка цена този естествен източник на чиста изворна вода ?", питат от Местния инициативния комитет.
Кремена Ковачева от Червен разказа притесненията им така: "Мястото, което искат да каптират, това реално са обратните води на село Червен и Горнослав. Над Горнослав имаме 15 чешми, това е чиста вода и от нея може да се използва дебит във ВиК мрежата. Може би има и конфликт на интереси, защото фирмата, която ще прави каптирането е същата, която ще копае и кариерите за мрамор. Има режим на водата и нямаме на 24 часа вода, само къщите на средно ниво имат вода, но останалите са на хидрофори. Получихме днес информация, че ще се настани и хоспис в старата сграда на училището на Червен. Това ни притеснява допълнително, защото трябва дебит на водата за още близо 150 души."
За водния проект на петте села, д-р Христо Грудев разказа тази седмица, че в работния екип е включен и археолог, който да осъществява контрол върху изкопните дейности на фирмата - изпълнител. Според археолозите има нарушения на могилата над Долнослав.
Д-р Димчо Радев, който е реставратор на енеолитното светилище Лопките, което е част от могилата смята, че със стартиралия проект на община Асеновград се наблюдава абсурдна ситуация, която показва непознаване на културата "Лопките". Д-р Радев работи на обект близо 40 години, заедно с археолозите Анна Радунчева и Бистра Колева. Там има открити над 400 артефакта, керамика от епохата на енеолита, както и достигнат неолитен слой. Разглежда се възможността да се направи изложба с най-впечатляващите находки от селището, съвместно с РАМ-Пловдив.
В следващ етап предстои отговор от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), където се подготвя становище за проекта, след което работата трябва да продължи.
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..