Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венцислава Великова за новата си книга „Пазителите“

| обновено на 26.03.23 в 11:35
4
Снимка: Личен архив

Историите ни променят само, ако мислим над тях и ги разберем.

Книгата „Пазителите“, с подзаглавие „Легендарница“, е новата книга и голямата мечта на Венцислава Великова, автор и творец от Варна.

„Много интересно се случи при „Пазителите“, понеже аз имам фейсбук група, която се нарича „чоВЕЧНИ разкази“, където подарявах мои разкази и там хората, които четяха ме посъветваха и пожелаха да видят тези разкази издадени в книга. И понеже „Пазителите“ е свързана с шевиците, реших като една обща нишка, която минава през цялата книга да са шевиците и историите по тях. Но, много интересно се получава – историите за тях, историите по тях, историите от тях, за да се разбере трябва да се прочете книгата. Навързах всичките 19 истории и им сложих един гръбнак, това е историята за едно момиче Ваня, което се налага да отиде при прабаба си на село, високо в планината.Уж за наказание (случайно или не) е изпратени в старата селска къща, която ѝ разкрива неподозирани светове. Ваня не само чува историите на героите в тях, тя ги изживява, чувства, вълнува. За двете седмици, в които е на гости на прабаба си, тя се променя по непонятен за нея начин”, разказва Венцислава Великова.

„Не тъжи за времето назад. Идва нещо ново. Щом ти е взето старото, значи вече не ти е нужно”, е казала баба ѝ, в последното си писмо.

Ваня не намира съкровища, а истини. Но, за да ги разбере, трябва да мисли над тях.

„Нищо даром се не дава…“

Книгата „Пазителите“ /Легендарница/, съдържа 19 цветни илюстрациии разделител с две шевици  -  „Дървото на живота“. Всички илюстрации, авторката е нарисувала сама, с водни боички. Всичките 19 истории в книгата са написани със шрифт, различен от този в общото повествование.

Предупреждавам, книгата лесно се възприема, но трудно се разбира от едно четене, казва още Венцислава Великова.

Чуйте интервюто с Венцислава Великова, за неделния „Шейкър“.

Още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Благотворителен концерт организират в Пазарджик

В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..

публикувано на 25.11.24 в 09:51

Преге - предаване за света на книгите, 23.11. - 29.11.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А, Хермес, 2024. Павел Вежинов. Улица..

публикувано на 25.11.24 в 08:37

Почитаме Св. Климент Охридски

Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски.  Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език.   Основател е на Охридската книжовна школа.  Българската православна църква го  тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..

публикувано на 25.11.24 в 07:49

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23