Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венцислава Великова за новата си книга „Пазителите“

| обновено на 26.03.23 в 11:35
4
Снимка: Личен архив

Историите ни променят само, ако мислим над тях и ги разберем.

Книгата „Пазителите“, с подзаглавие „Легендарница“, е новата книга и голямата мечта на Венцислава Великова, автор и творец от Варна.

„Много интересно се случи при „Пазителите“, понеже аз имам фейсбук група, която се нарича „чоВЕЧНИ разкази“, където подарявах мои разкази и там хората, които четяха ме посъветваха и пожелаха да видят тези разкази издадени в книга. И понеже „Пазителите“ е свързана с шевиците, реших като една обща нишка, която минава през цялата книга да са шевиците и историите по тях. Но, много интересно се получава – историите за тях, историите по тях, историите от тях, за да се разбере трябва да се прочете книгата. Навързах всичките 19 истории и им сложих един гръбнак, това е историята за едно момиче Ваня, което се налага да отиде при прабаба си на село, високо в планината.Уж за наказание (случайно или не) е изпратени в старата селска къща, която ѝ разкрива неподозирани светове. Ваня не само чува историите на героите в тях, тя ги изживява, чувства, вълнува. За двете седмици, в които е на гости на прабаба си, тя се променя по непонятен за нея начин”, разказва Венцислава Великова.

„Не тъжи за времето назад. Идва нещо ново. Щом ти е взето старото, значи вече не ти е нужно”, е казала баба ѝ, в последното си писмо.

Ваня не намира съкровища, а истини. Но, за да ги разбере, трябва да мисли над тях.

„Нищо даром се не дава…“

Книгата „Пазителите“ /Легендарница/, съдържа 19 цветни илюстрациии разделител с две шевици  -  „Дървото на живота“. Всички илюстрации, авторката е нарисувала сама, с водни боички. Всичките 19 истории в книгата са написани със шрифт, различен от този в общото повествование.

Предупреждавам, книгата лесно се възприема, но трудно се разбира от едно четене, казва още Венцислава Великова.

Чуйте интервюто с Венцислава Великова, за неделния „Шейкър“.

Още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив...

обновено на 20.04.24 в 10:12
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24