Историите ни променят само, ако мислим над тях и ги разберем.
Книгата „Пазителите“, с подзаглавие „Легендарница“, е новата книга и голямата мечта на Венцислава Великова, автор и творец от Варна.
„Много интересно се случи при „Пазителите“, понеже аз имам фейсбук група, която се нарича „чоВЕЧНИ разкази“, където подарявах мои разкази и там хората, които четяха ме посъветваха и пожелаха да видят тези разкази издадени в книга. И понеже „Пазителите“ е свързана с шевиците, реших като една обща нишка, която минава през цялата книга да са шевиците и историите по тях. Но, много интересно се получава – историите за тях, историите по тях, историите от тях, за да се разбере трябва да се прочете книгата. Навързах всичките 19 истории и им сложих един гръбнак, това е историята за едно момиче Ваня, което се налага да отиде при прабаба си на село, високо в планината.Уж за наказание (случайно или не) е изпратени в старата селска къща, която ѝ разкрива неподозирани светове. Ваня не само чува историите на героите в тях, тя ги изживява, чувства, вълнува. За двете седмици, в които е на гости на прабаба си, тя се променя по непонятен за нея начин”, разказва Венцислава Великова.
„Не тъжи за времето назад. Идва нещо ново. Щом ти е взето старото, значи вече не ти е нужно”, е казала баба ѝ, в последното си писмо.
Ваня не намира съкровища, а истини. Но, за да ги разбере, трябва да мисли над тях.
„Нищо даром се не дава…“
Книгата „Пазителите“ /Легендарница/, съдържа 19 цветни илюстрациии разделител с две шевици - „Дървото на живота“. Всички илюстрации, авторката е нарисувала сама, с водни боички. Всичките 19 истории в книгата са написани със шрифт, различен от този в общото повествование.
„Предупреждавам, книгата лесно се възприема, но трудно се разбира от едно четене“, казва още Венцислава Великова.
Чуйте интервюто с Венцислава Великова, за неделния „Шейкър“.
Още, в прикачения файл.
„Духовност без граници“ е международният фестивал на поезията, който се проведе в Пловдив преди дни. В „Алтер его“ ще ни гостува организаторът на събитието – квантовата поетеса Розалия Александрова. С нея ще говорим за основните насоки в развитието на тази поетична платформа, за това що е то „квантова поезия“, а ако се наложи, ще реагираме на..
Разговор с проф. Инна Пелева за книгата й "Георги Марков - снимки с познати". За беглеца, писателя, дисидента, човека Георги Марков, живял като повечето от нас - едновременно с истината и неистината за себе си. За българската интелигенция по времето на соца и преди това, а и днес. Затова кой, как и защо решава да е с конюнктурата или против нея...
Десетки творци, политици, близки и почитатели на словото на поета и драматург Петър Анастасов го изпратиха в последния му път. Отиде си един от най-забележителните и със сигурност най-лиричният поет на Пловдив, почетен гражданин на Пловдив, автор на текста за химна на град, каза писателят Антон Баев. Петър Анастасов е роден е на 27 октомври 1942..
Две изложби с благотворителна кауза се откриват тази вечер в Градската художествена галерия. Каузата е за събиране на средства за изграждане на мемориален обект на покойната фотографка Янка Кюркчиева. Тя е основателят на специалността фотография в Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография. „На долния етаж ще покажем..
На 9 юни, от 18:00 в Народна библиотека "Иван Вазов", конферентна зала, ще бъде представена книгата "300 вица с радио Ереван", събрани и подредени от Арсен Арзуманян, който ще присъства и на представянето в Пловдив. Преводът е на Ванина Божикова. В България книгата се разпространява и представя чрез Общоарменски благотворителен съюз..