От днес бе подновена работата на археолозите и реставраторите по мащабния проект „По крепостните стени на Филипопол".
Той стартира през август миналата година. Общата стойност на целия проект е 8 милиона лева, от които 6 милиона лева са безвъзмездна финансова помощ по „Региони в растеж“, а съфинансирането е 2 милиона лева, осигурено чрез Фонда за устойчиви градове.
Срокът на изпълнение е 24 месеца, като до края на тази година се очаква да бъде завършена експозицията на Източната порта.
Работници и техника преместват сиенитни блокове на Източната порта, за да бъдат почистени и реставрирани.
Ръководители на археологическия екип са Мая Мартинова-Кютова и Биляна Груева-Здравчева. Мартинова съобщи, че в процеса на реставрационните дейности ще се правят паралелно и археологическите проучвания.
На обекта от днес е авторът на проекта за консервационно-реставрационни работи Никола Стоянов. Той съобщи, че вече активно работят на Източната порта, като се прави подготовка за анастилозата на колонадата.
В предстоящия проект освен античната улица, ще бъдат експонирани и помещенията, за които се предполага, че са били казарми. В лапидариум ще бъдат експонирани елементите, които няма да бъдат използвани при анастилозата.
На Небет тепе работи екип с ръководител археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Там се предвижда максимално да бъде експонирана крепостната стена.
От екипа заявиха, че намесата в археологическия паметник ще е много деликатна, почти изцяло ще се запази съществуващият силует, а експонирането ще стъпва върху автентични снимки.
Предвидени са три зрителни площадки, част от тях достъпни и за инвалиди. Ще има информационен център, който ще бъде в Бакаловата къща.
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..