Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия и САЩ контролират ядрения риск, но той расте

„Необичайно обичайна“ реакция ли е решението на Русия да разположи тактически ядрени оръжия в Беларус? Ескалира ли напрежението във връзка с войната в Украйна след нарасналите доставки на западни оръжия за Киев? Има ли оръжеен шантаж и нужно ли е стратегическо възпиране? 

Разговорът по темата  е с дипломата от кариерата Любомир Кючуков,  директор на Института  за икономика и международни отношения

Според него ескалацията е налице, това  е следваща брънка в спиралата на конфронтацията, което е доказателство, че политиката е способна да опровергае физиката, след като миналата седмица Обединеното кралство обяви, че ще достави на Украйна снаряди с обеднен уран.

Така "ако във физиката на всяко действие има равна сила по противодействие, то в в условията на война, обратното действие е по- силно"

И Русия и САЩ се оптиват да държат под контрол ядрения риск, което неозначава, че този риск не нарства постоянно, отбеляза експертът. По думите му досега войната е била относително ниско технологична, но вече е сблъсък на все по - съвременни и все по- разрушителни оръжия и от двете страни.

Любомир Кючуков смята за изключително опасен фактът, че вече в мисленето си пресичаме линията на допустимост на ядрен сблъсък, както това стана и с мисленето за войната, която също беше "немислима".

Според него и двете страни говорят за победа и изключват преговори и дори примирие. Боя се, че ще изконсумираме всички негативи на продължителната война, преди евентуално да се търси съгласие за край на конфликта.

Европа и НАТО  са част от конфликта, но не и от войната, но границата все повече изтънява, каза още в разговора Любомир Кючуков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вече цените на имотите растат, от септември с до 12% нагоре

Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната.   Според  него от средата на септември хората, които все още имат..

публикувано на 14.07.25 в 10:41
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10