На Небет тепе от тази седмица работи екип с ръководител археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Там се предвижда максимално да бъде експонирана крепостната стена. Интерес за новия сезон, през следващите няколко месеца ще представляват две структури на обекта, които ще се реставрират и консервират.
Археолозите предстои да изследват градеж от Елинистическия период (IV-I век Пр. Хр.), който представлява ограден зид.
Паралелно с това ще се направи и допроучване на кръглото водохранилище от II-IV век. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив София Христева. По думите й проучванията установят, че там се касае за Римския период, където има реално работа по доразкриването до края на сезона. Водохранилището ще бъде експонирано на място, като има направено защитно покритие от фирмата-изпълнител.
От екипа заявиха, че намесата на Небет тепе ще е много деликатна, почти изцяло ще се запази съществуващият силует на стената, а експонирането ще стъпва върху автентични снимки. Предвидени са три зрителни площадки, част от тях достъпни и за инвалиди. Ще има информационен център, който ще бъде в Бакаловата къща.
Припомняме, че от понеделник бе подновена работата на археолозите и реставраторите по мащабния проект „По крепостните стени на Филипопол". Той стартира през август 2022 г. Общата стойност на целия проект е 8 милиона лева, от които 6 мил. лева са безвъзмездна финансова помощ по „Региони в растеж“, а съфинансирането е 2 милиона лева лв., осигурено чрез Фонда за устойчиви градове. Срокът на изпълнение на целия проект е 24 месеца.
На Небет тепе - ръководител на проекта за консервационно-реставрационни работи е Никола Стоянов. Той съобщи, че там работи заедно с арх. Румяна Пройкова. По повод на кулата в съседство, на нея се предвижда съвсем леко надграждане, за да е по-забележима от подходите на Небет тепе.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..