Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кръгло водохранилище разкриват археолозите на Небет тепе

Проучвания ще се проведат и на ограден зид от периода IV-I век пр. Хр.

На Небет тепе от тази седмица работи екип с ръководител археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Там се предвижда максимално да бъде експонирана крепостната стена. Интерес за новия сезон, през следващите няколко месеца ще представляват две структури на обекта, които ще се реставрират и консервират.

Археолозите предстои да изследват градеж от Елинистическия период (IV-I век Пр. Хр.), който представлява ограден зид. 

Паралелно с това ще се направи и допроучване на кръглото водохранилище от II-IV век. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив София Христева. По думите й проучванията установят, че там се касае за Римския период, където има реално работа по доразкриването до края на сезона. Водохранилището ще бъде експонирано на място, като има направено защитно покритие от фирмата-изпълнител.

От екипа заявиха, че намесата на Небет тепе ще е много деликатна, почти изцяло ще се запази съществуващият силует на стената, а експонирането ще стъпва върху автентични снимки. Предвидени са три зрителни площадки, част от тях достъпни и за инвалиди. Ще има информационен център, който ще бъде в Бакаловата къща. 

Припомняме, че от понеделник бе подновена работата на археолозите и реставраторите по мащабния проект „По крепостните стени на Филипопол". Той стартира през август 2022 г. Общата стойност на целия проект е 8 милиона лева, от които 6 мил. лева са безвъзмездна финансова помощ по „Региони в растеж“, а съфинансирането е 2 милиона лева лв., осигурено чрез Фонда за устойчиви градове. Срокът на изпълнение на целия проект е 24 месеца.

На Небет тепе - ръководител на проекта за консервационно-реставрационни работи е Никола Стоянов. Той съобщи, че там работи заедно с арх. Румяна Пройкова. По повод на кулата в съседство, на нея се предвижда съвсем леко надграждане, за да е по-забележима от подходите на Небет тепе.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив...

обновено на 20.04.24 в 10:12
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24