На Небет тепе от тази седмица работи екип с ръководител археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Там се предвижда максимално да бъде експонирана крепостната стена. Интерес за новия сезон, през следващите няколко месеца ще представляват две структури на обекта, които ще се реставрират и консервират.
Археолозите предстои да изследват градеж от Елинистическия период (IV-I век Пр. Хр.), който представлява ограден зид.
Паралелно с това ще се направи и допроучване на кръглото водохранилище от II-IV век. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив София Христева. По думите й проучванията установят, че там се касае за Римския период, където има реално работа по доразкриването до края на сезона. Водохранилището ще бъде експонирано на място, като има направено защитно покритие от фирмата-изпълнител.
От екипа заявиха, че намесата на Небет тепе ще е много деликатна, почти изцяло ще се запази съществуващият силует на стената, а експонирането ще стъпва върху автентични снимки. Предвидени са три зрителни площадки, част от тях достъпни и за инвалиди. Ще има информационен център, който ще бъде в Бакаловата къща.
Припомняме, че от понеделник бе подновена работата на археолозите и реставраторите по мащабния проект „По крепостните стени на Филипопол". Той стартира през август 2022 г. Общата стойност на целия проект е 8 милиона лева, от които 6 мил. лева са безвъзмездна финансова помощ по „Региони в растеж“, а съфинансирането е 2 милиона лева лв., осигурено чрез Фонда за устойчиви градове. Срокът на изпълнение на целия проект е 24 месеца.
На Небет тепе - ръководител на проекта за консервационно-реставрационни работи е Никола Стоянов. Той съобщи, че там работи заедно с арх. Румяна Пройкова. По повод на кулата в съседство, на нея се предвижда съвсем леко надграждане, за да е по-забележима от подходите на Небет тепе.
В Народна библиотека „Иван Вазов“ тази вечер ще се открие изложба на Дафи Парталска. Художничката ще представи Метода Зентенгъл за рисуване на структурирани и повтарящи се модели от дъги, линии, кръгове и елипси, съчетани в сложни плетеници. Методът е разработен от Мария Томас и Рик Робъртс преди 20 години, като начин за релакс и..
На 14 май от 18,00 часа в къща музей "Христо Г. Данов" ще се състои премиерата на "И аз слязох" от Владимир Зарев. Книгата ще представи Младен Влашки. "Никога не съм изпитвал такова вълнение. Вълнението ми е огромно по две причини. Първата, защото, ако Бог не реши нещо друго, това ще е последният ми роман. И втората, която е още по-важна, е..
Един от най-значимите фигуративни художници на нашето време открива изложба в Пловдив тази вечер. Днес от 18 часа, в Зала „2019“ към ГХГ - Пловдив на ул. „Гладстон“ 32, ще се състои официалното откриване на изложбата „Връзки“ на световно признатия художник Бахрам Хаю (Bahram Hajou). Българската публика ще има възможност да се запознае за първи път..
Пети век преди новата ера в Древна Гърция е препълнен с хора и събития, които до голяма степен определят мисленето и развитието на цялото човечество, включително до наши дни. Софокъл преживява почти целият този век, участва в много тогавашни събития, познава много тогавашни хора. Но още по-важното е, че всички не само тогава, но и сега, познават него,..
Неда Узунколева представя дебютния си роман „Днес не ми се излиза“ в Клуб „Петното“ в Пловдив. Премиерата се организира от издателство Рива и литературен фестивал „Пловдив чете“. „Днес не ми се излиза“ е впечатляващо уверен дебют. Написан енергично, бунтарски, почти по мъжки, с животворна ирония и плътни изречения, романът на Неда..