Заплашителните имейли, които получават училища в големите градове на страната, а от днес и в Пловдив и възможните версии за целта на тези атаки, коментира в програма "Ден след ден" IT експертът Димитър Ганчев.
Според него можем само да гадаем кой изпраща тези имейли.
"Моята хипотеза е, че е можело да има различни цели. В началото целта да е била една, а после заради публичната реакция, целта да се е преформатирала. Даже не е сто процента сигурно, че става дума за едни и същи действащи лица, може да са различни. Не бих казал хакери. Изпращането на електронно писмо от името на произволно лице не е чак толкова сложна задача и е по силата на всеки. Аз в началото помислих, че е класическа схема - някой има контролно и иска да му затворят училището и за да него хванат лесно - кой е и къде е, е писал на десет училища в един район. Но това обаче не се връзва със следващите дни. Затова казвам, че не е съвсем изключено първоначално целта да е е била е една, а после някой да се възползва, за да всява паника, копирайки действията на някой, които първо е имал съвсем друга цел", обясни Ганчев.
По думите му обичайно в такива случаи има нещо много простичко - някой има конкретна цел да затвори конкретно учреждение, заради някаква лична изгода и за да не хо хванат разширява периметъра - не едно училище, а десет.
"Но сега това продължи твърде дълго".
"Разкриването на извършителя е трудно, защото не е трудно да се изпрати подобен имейл", твърди Ганчев. По думите му, ако той не е направил някаква грешка, практически е невъзможно да се открие.
"Даже не става въпрос да се използват хакерски мрежи", твърди експертът.
Той смята, че правоохранителните органи ще постигнат успех само, ако изпращачът не е взел никакви мерки и е оставил следите си.
Експертът изключи като вероятност това да е свързано с изборите, защото ако някой е искал да предизвика паника не е логично да го прави четири дена по-рано. Ефектът би бил по-голям, ако го направи в петък, предположи експертът.
"Продължавайки дълго време, ефектът на изненада, паника, страх отслабва".
По думите му търсеният ефект може да бъде да се говори дълго за това или да се замотаят следите.
Ганчев също така определи като хипотези имейлите да имат връзка с международното отношение, войната в Украйна и Русия.
Според него много аматьорски изглежда всичко, за да се търси подобна връзка и да бъде на държавно ниво извършеното.
Той подчерта, че целта е по-скоро да се говори по-дълго за станалото, за да се отвлече вниманието на хората от друго нещо:
"Да се подържа медийния интерес достатъчно дълго време. Честно казано, моите хипотези се изчерпаха и нито една не звучи достатъчно достоверно", допълни Ганчев.
Според него получаването на поща не е свързана толкова със сигурността в училищата. Пощата е удобно средство за комуникация и винаги ще може да се изпращат подобни съобщения, но не трябва да се гледа на това като на проблем за сигурността им. "Не е беда, по-скоро имиджов проблем и МОН може да направи нещо по въпроса", смята още Ганчев
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово Димитър Петров съобщи, че за кампанията..
Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..
Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...
В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата е под надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та. С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..