Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трудно ще се разкрие изпращачът на заплашителните имейли

Снимка: Радио Пловдив, архив

Заплашителните имейли, които получават училища в големите градове на страната, а от днес и в Пловдив и възможните версии за целта на тези атаки, коментира в програма "Ден след ден" IT експертът Димитър Ганчев.

Според него можем само да гадаем кой изпраща тези имейли. 

"Моята хипотеза е, че е можело да има различни цели. В началото целта да е била една, а  после заради публичната реакция, целта да се е преформатирала. Даже не е сто процента сигурно, че става дума за едни и същи действащи лица, може да са различни. Не бих казал хакери. Изпращането на електронно писмо от името на произволно лице не е чак толкова сложна задача и е по силата на всеки. Аз в началото помислих, че е класическа схема - някой има контролно и иска да му затворят училището и за да него хванат лесно - кой е и къде е, е писал на десет училища в един район.  Но това обаче не се връзва със следващите дни. Затова казвам, че не е съвсем изключено първоначално целта да е е била е една, а после някой да се възползва, за да всява паника, копирайки действията на някой, които първо е имал съвсем друга цел", обясни Ганчев.

По думите му обичайно в такива случаи има нещо много простичко -  някой има конкретна цел да затвори конкретно учреждение, заради някаква лична изгода и за да не хо хванат разширява периметъра - не едно училище, а десет. 

"Но сега това продължи твърде дълго".

"Разкриването на извършителя е трудно, защото не е трудно да се изпрати подобен имейл", твърди Ганчев. По думите му, ако той не е направил някаква грешка, практически е невъзможно да се открие.

"Даже не става въпрос да се използват хакерски мрежи", твърди експертът

Той смята, че правоохранителните органи ще постигнат успех само, ако изпращачът не е взел никакви мерки и е оставил следите си.

Експертът изключи като вероятност това да е свързано с изборите, защото ако някой е искал да предизвика паника не е логично да го прави четири дена по-рано. Ефектът би бил по-голям, ако го направи в петък, предположи експертът.

"Продължавайки дълго време, ефектът на изненада, паника, страх отслабва".

По думите му търсеният ефект може да бъде да се говори дълго за това или да се замотаят следите.

Ганчев също така определи като хипотези имейлите да имат връзка с международното отношение, войната в Украйна и Русия.

Според него много аматьорски изглежда всичко, за да се търси подобна връзка и да бъде на държавно ниво извършеното.

Той подчерта, че целта е по-скоро да се говори по-дълго за станалото, за да се отвлече вниманието на хората от друго нещо:

"Да се подържа медийния интерес достатъчно дълго време. Честно казано, моите хипотези се изчерпаха и нито една не звучи достатъчно достоверно", допълни Ганчев.

Според него получаването на поща не е свързана толкова със сигурността в училищата. Пощата е удобно средство за комуникация и винаги ще може да се изпращат подобни съобщения, но не трябва да се гледа на това като на проблем за сигурността им. "Не е беда, по-скоро имиджов проблем и МОН може да направи нещо по въпроса", смята още Ганчев

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59

Четенето на книги трябва да се насърчава

Книгите носят история, носят култура, носят идентичност, но най-вече ни помагат да развиваме себе си и своето критично мислене и умението да правим избори. Това каза в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив  Десислава Алексиева от Асоциация „Българска книга“, по повод днешния Международен ден на книгата и авторското право.  Все още не е..

публикувано на 23.04.24 в 15:49
Светлин Тачев

Вървим към тотална криза на демокрацията

Във вторник утро говорим за актуалните теми, за политика и ангажираност към проблемите на обществото. "Точно днес" коментираме с политолога д-р  Светлин Тачев  от "Галъп интернешънъл болкан", за последните назначения в служебния кабинет, за юнските избори 2 в 1 и партийните послания, както и дали може да очакваме редовен кабинет след 9 юни. По повод..

публикувано на 23.04.24 в 09:39

В Смолянско 963 избиратели гласуват за ЕП, но не и за наш парламент

97 070 са избирателите в Смолянска област, включени в предварителните списъци за изборите за членове на Европейски парламент, а за изборите за народни представители у нас на изборите на 9 юни 2024 г. списъците включват  96 107 избиратели. Това заяви пред Радио Пловдив новият председател на 22-ра Районна избирателна комисия в Смолян  Таня..

публикувано на 23.04.24 в 07:55
Любомир Минчев

Докато кметът се страхува, могат да му заграбят властта

Докато кметът Костадин Димитров се страхува да каже личните си позиции, то малките групи в Общинския съвет в Пловдив ще имат власт. Това коментира журналистът Любомир Минчев след бала на ГЕРБ. Според него се образува втори център на власт и той е в редиците на общинската администрация – групата около Владимир Темелков, който по думите му е..

публикувано на 22.04.24 в 16:42