„В България няма да научим при сега съществуващите условия колко от нас са гласували. Тоест – в абсолютно цифри ще научим, но не и в процент, заради избирателните списъци. Имаме всички основания да считаме, че над 50% от нас сме гласували. В този смисъл – не стоим добре, но и не стоим толкова зле“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Румяна Дечева, изборен експерт и представител на Европейската асоциация за защита на човешките права, наблюдател на изборите.
Тя коментира и опашките от членове на СИК, които продължават да чакат тази сутрин на опашки в Районните избирателни комисии. Според нея това е тъжно, но очаквано.
„Това, което наблюдаваме днес, беше очаквано. Много е тъжно, че едни наши сънародници продължават да чакат някъде, заради лошите решения на едни политици“, обясни Дечева.
Изборният експерт подчерта, че в обществото не е проведен приличен дебат между експертна общност, между тези, които през годините са организирали изборите и гражданите, които да кажат как искат да гласуват.
„Ако искахме да се връщат по някакъв начин хартиите, то трябваше да се върне по начин, който няма да създаде този безобразен хаос, за една страна, която е член на ЕС – където в една и съща секция, по едно и също време, се гласува на машина и с хартия, едното се изключва, другото се включва“, коментира още Децчева.
Тя подчерта, че на машините, с които се гласува на изборите на 2 април, е отнета основната функционалност – да записват, да регистрират подадения глас и да отпечатват разписки.
„Тези машини, които ние използвахме, са произведени за да разпечатват разписки, с различна хартия. Не беше дадено технологичното време от законодателя, предишното Народно събрание, не беше даде възможност производителят на тези машини да каже - може ли да се промени хартията. Направен беше тест и други неща, но при краткото време това не може да бъде качествена дейност. Не може някой на бързо да реши и да промени толкова същностно функционалността на една машина, за да произвежда тя нещо, което е хрумнало на хора, които са си вдигнали ръката в НС и са направили промени, но без да имат технологични компетенции“, каза още Румяна Дечева.
Цялото интервю с Румяна Дечева можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..