Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гергов ще взима от Общината 432 000 лева наем за разсадника

ОбС на Пловдив гласува общината да  плаща три пъти по-висок наем на Георги Гергов за разсадника, който се ползва от „Градини и паркове“. Така от 120 хил. лева годишно сумата скача на 432 000  лева.

На предложението за повишаване на наема, което е на зам.-кмета Анести Тимчев, възразиха  съветниците от „Съюз за Пловдив“. Според  председателя на групата  им Евелин Парасков това е твърде голям наем. От трибуната той предложи да се намали сумата от 36 000 лв. на 10 000 лв. месечно. Предложението му обаче не се прие. При гласуването то получи подкрепа  само на 16 съветници от ДБ, "Земеделски съюз Александър Стамболийски", един съветник от "Кауза България" и независимите общински съветници. С "въздържал се"  гласуваха 20 съветници, а 6 бяха против.

Разсадникът, които се намира на "Рогошко шосе" беше собственост на община Пловдив, но той влезе в активите на смесеното дружество "Пълдин Туринвест" и след като Георги Гергов вдигна капитала, дела на общината намаля и на практика бизнесменът стана притежател на имота.

Парасков припомни още, че първоначално наемът е  бил 1000 лв. на година, но през 2017 г. е подписан договор с Гергов за нов наем, който скача на 10 000 лв. на месец.  От пролета на миналата година започва и сагата между Гергов, ОП „Градини и паркове“  и Община Пловдив. През май  2022 г.  „Пълдин туринвест“  депозира искане за многократно по-висок наем в размер на 56 400 с ДДС на месец.

Директорът на ОП „Градини и паркове“  Веселин Козарев, който е от от „Съюз за Пловдив“, е отказвал повече от една година да подпише договора с „Пълдин туринвест“, заради изключително високата цена, която е много по-висока в сравнение с наемите на свободния пазар.

Според Парсков разликата е голяма и сега всички ние пловдивчани трябва да заплащаме годишен наем в размер на 432 000 лв за 72 дка земеделска земя, като в същото време Община Пловдив отдава под наем своя земеделска земя за малко под 1000 лв. на година за декар. 
Община Пловдив притежава собствена земеделска земя, защо да плащаме наем в размер на близо половин милион годишно, смята Парасков.
„Това, което се случва, категорично е в нарушение на обществения интерес. Недопустимо е от бюджета да се заплаща в пъти по-висок наем за земеделска земя в сравнение с наема на свободен пазар, още повече, че община Пловдив е съдружник в „Пълдин туринвест“, коментира в позиция до медиите Дани Каназирева, лидер на "Съюз за Пловдив".
Според нея кметът, ако иска да защити обществения интерес, незабавно ще разпореди да бъде отреден общински терен за разсадник, за да измъкне Пловдив от този порочен кръг и зависимост, макар че беше изгубена цяла година, тъй като този проблем е ясен от миналия май месец.
По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Затварят за ремонт участък от пътя Цалапица - Съединение

От днес започва подготовката за предстоящия ремонт на 1,5 км от пътя Цалапица – Съединение. Трафикът вече е ограничен в отсечката от кръговото кръстовище на пътя Пловдив - Пазарджик до началото на село Цалапица, като превозните средства се пренасочват по обходни маршрути. След завършване на работата в отсечката, ремонтът ще продължи поетапно в..

публикувано на 28.08.25 в 16:37

Арестуваха мъж, участвал в схема за измами с онлайн кредити

Специализирана полицейска операция срещу измами с онлайн кредити беше проведена в Пловдив и София под ръководството на Районната прокуратура в Стара Загора. Комуникацията с пострадалите се е водела само през дигитални платформи, като след одобрение за отпускане кредит, същите трябвало да преведат такса по сметки на фирма за парични преводи и..

публикувано на 28.08.25 в 15:53

Почистиха драсканиците по Римския акведукт в “Южен“

Възстановен е обликът на емблематичния за Пловдив Римски акведукт. Това съобщи кметът нарайон “Южен” Атанас Кунчев. Античното съоръжение бе почистено от драсканици и графити със съдействието на ОП "Чистота", ОП "Градини и паркове" и Общинска полиция. Акцията бе организирана след съгласуване и съобразно издадени инструкции от Регионален..

публикувано на 28.08.25 в 14:48

Местят убиеца от Столипиново в столичната затворническа болница

Обвиненият за убийството на съпругата си в Столипиново Пламен Камбуров остава с най-тежката мярка „задържане под стража“. Определението на апелативния съд е окончателно. Мъжът, застрелял съпругата си Даниела пред очите на детето им ще бъде приведен в болницата на затвора в София, където да продължи лечението му.  Убийство и опит за..

публикувано на 28.08.25 в 14:39

Медиците се борят за живота на катастрофирал мотоциклетист

Има опасност за живота на мотоциклетист на 36 години след катастрофа на пътя Смолян – Мадан, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Смолян. Мъжът, който е от маданското село Цирка, управлявайки мотоциклет, губи контрол над превозното средство и пада извън пътното платно. Вследствие на инцидента водачът е пострадал тежко...

публикувано на 28.08.25 в 12:59