Приемането на бюджета е необходимо условие да може да функционира държавата. На този етап бюджетът е по - важен от правителството.
В това е категоричен макроикономистът проф. Ганчо Ганчев. Пред Радио Пловдив той посочи, че винаги съществува опасност да се приме надут бюджет с голям дефицит.
Всичко зависи от това в каква степен политическите сили ще заемат отговорна позиция. Важно е как ще подходят те към разглеждането на бюджет, който ще предложи служебното правителство.
Ако бюджетът бъде разработен от служебното правителство, много ще зависи каква база за дискусии ще представи това правителство. Пролемът е породен от специфичтана ситуация, в която се намираме, каза проф. Ганчев.
Информацията от служебното правителство е разнопосочна, отбеляза макроикономистът.
Според него има риск от популистко поведение на политическите партии. Другият риск е ставащото в световната икономика, включително войната в Украйна.
Бизнесът, синдикатите и правителството за бюджета
По някои въпроси бизнесът и синдикатите са на едно и също мнение - примерно да имаме ясна макроикономическа рамка, ясна рамка на бюджета.
Но се разминават диаметрално по много други конкретни въпроси като социални разходи, минимална работна заплата.
Задачата на правителството е да намери баланс. Но за да намери такъв баланс, то трябва да бъде стабилно, да има ясни цели за развитието на икономиката и ясни позиции по стратегически въпроси като нар. присъединяването към еврозоната.
Много е важно какво ще бъде това правителство, ако изобщо бъде съставено.
Социалната насоченост на бюджета
Всички политики в бюджета са въпрос на конкретни сметки. Рамката е зададена от МВФ, ЕС и се правят изчисления при какво равнище на разходи, включително социални, в бюджета ще има баланс.
Несоциалните разходи, като например субсидиите за бизнеса, свързани с електроенергията, трябва да се съкратят, смята макроикономистът.
Трява да се помага само на този бизнес, който реално има нужда, и който поема някакви ангажименти да не повишава цените.
Защото ние ги компенсираме за високата цена на тока, а бизнесът продължава да си вдига цените, които се стоварват върху нас.
Безусловното раздаване на пари на калпак е вредно!
Липсата на нормално правителство е пречка и създава проблеми. Но, от друга страна се оказа, че въпреки липсата на правителство, българската икономика е достатъчно жизнеспособна и продължава да генерира някакъв растеж.
Не сме в криза. Българската икономика не е в криза. Да, много неща губим от това, че липсва редовно правителство, но криза няма, категоричен е проф. Ганчо Ганчев.
На този етап е добре да възстановим ДДС 20%, за да стабилизираме приходите в бюджета.
Остава обаче въпросът за необходимостта от системна данъчна реформа. Тя може да се направи от стабилно правителство.
Затова на тази фаза не е много удачно да правим данъчна реформа.
В звуковия файл е интервюто на Неда Велкова с проф. Ганчо Ганчев.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..