Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджетът е по - важен от правителството

Проф. Ганчо Ганчев: Българската икономика не е в криза. Въпреки липсата на правителство, българската икономика е достатъчно жизнеспособна и продължава да генерира някакъв растеж.

Приемането на бюджета е необходимо условие да може да функционира държавата. На този етап бюджетът е по - важен от правителството. 

В това е категоричен макроикономистът проф. Ганчо Ганчев. Пред Радио Пловдив той посочи, че винаги съществува опасност да се приме надут бюджет с голям дефицит. 

Всичко зависи от това в каква степен политическите сили ще заемат отговорна позиция. Важно е как ще подходят те към разглеждането на бюджет, който ще предложи служебното правителство.

Ако бюджетът бъде разработен от служебното правителство, много ще зависи каква база за дискусии ще представи това правителство. Пролемът е породен от специфичтана ситуация, в която се намираме, каза проф. Ганчев. 

Информацията от служебното правителство е разнопосочна, отбеляза макроикономистът.

Според него има риск от популистко поведение на политическите партии. Другият риск е ставащото в световната икономика, включително войната в Украйна.

Бизнесът, синдикатите и правителството за бюджета

По някои въпроси бизнесът и синдикатите са на едно и също мнение - примерно да имаме ясна макроикономическа рамка, ясна рамка на бюджета.

Но се разминават диаметрално по много други конкретни въпроси като социални разходи, минимална работна заплата.

Задачата на правителството е да намери баланс. Но за да намери такъв баланс, то трябва да бъде стабилно, да има ясни цели за развитието на икономиката и ясни позиции по стратегически въпроси като нар. присъединяването към еврозоната.

Много е важно какво ще бъде това правителство, ако изобщо бъде съставено.

Социалната насоченост на бюджета

Всички политики в бюджета са въпрос на конкретни сметки. Рамката е зададена от МВФ, ЕС и се правят изчисления при какво равнище на разходи, включително социални, в бюджета ще има баланс.

Несоциалните разходи, като например субсидиите за бизнеса, свързани с електроенергията, трябва да се съкратят, смята макроикономистът. 

Трява да се помага само на този бизнес, който реално има нужда, и който поема някакви ангажименти да не повишава цените.

Защото ние ги компенсираме за високата цена на тока, а бизнесът продължава да си вдига цените, които се стоварват върху нас.

Безусловното раздаване на пари на калпак е вредно!

Липсата на нормално правителство е пречка и създава проблеми. Но, от друга страна се оказа, че въпреки липсата на правителство, българската икономика е достатъчно жизнеспособна и продължава да генерира някакъв растеж.

Не сме в криза. Българската икономика не е в криза. Да, много неща губим от това, че липсва редовно правителство, но криза няма, категоричен е проф. Ганчо Ганчев.

На този етап е добре да възстановим ДДС 20%, за да стабилизираме приходите в бюджета.

Остава обаче въпросът за необходимостта от системна данъчна реформа. Тя може да се направи от стабилно правителство.

Затова на тази фаза не е много удачно да правим данъчна реформа. 

В звуковия файл е интервюто на Неда Велкова с проф. Ганчо Ганчев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Украйна има право на ядрено оръжие за защита

Украйна или ще стане член на НАТО или ще създаде ядрено оръжие – това заяви президентът В. Зеленски в Брюксел след заседанието на Европейския съвет в което той участва. Там Зеленски представи плана си за победа във войната с Русия. Има ли наистина бившата съветска република страната такава възможност? Да, може да го стори, тъй..

публикувано на 18.10.24 в 17:17
Първан Симеонов

Притеснявам се дали хората ще отговарят честно на екзитпола

На тези избори много се притесняваме от това колко искрени ще бъдат анкетираните за екзитпола, както и дали системно няма да отказват респонденти от една и съща политическа сила. Подобно явление е изключително притеснително предвид напрегнатата ситуация в разделен политически сектор. Това коментира социологът Първан Симеонов от „Галъп..

публикувано на 18.10.24 в 16:41

Годните за пиене води у нас са под средното ниво в Европа

Две трети от водните ресурси в Европа са замърсени с химикали.  Само 37% от езерата и реките в Европа отговарят на критериите за добро екологично състояние. Това предупреждава  Европейската агенция за околната среда в доклад, публикуван тази седмица.  В доклада обаче не са анализирани данните за България , тъй като страната ни все още не е..

публикувано на 18.10.24 в 16:17

Открит навреме, ракът на гърдата не е присъда

За поредна година в месеца за борба с рака на гърдата Фондация „Грижа за живот България“ организира информационна кампания като темата на инициативата този път е не само битката със заболяването, но и духовно оцеляване, и физическо преодоляване на диагнозата.  В програма "Точно днес" п редседателя на организацията Ивелина Радева припомни, че целта..

публикувано на 18.10.24 в 09:59

Радиото са хората, но те не са финансово стимулирани

С три гласа "за" и два "против" Съветът за електронни медии избра днес за генерален директор на Българското национално радио Милен Митев. Той поема поста за втори мандат през следващите три години.  Радиото ще защитава журналистите си Радиото това са преди всичко хората . Те създават неговия облик и неговия дух. Затова едно от най -..

публикувано на 17.10.24 в 15:10