За първи път между общината и Медицински университет - Пловдив се подписва меморандум за обучение на специализанти-лекари, медицински сестри и лаборанти.
Към днешна дата над 33 специализанти работят в двете общински болници, стана ясно на подписването на документа в община Пловдив между ректора на МУ проф. Мариана Мурджева и кмета Здравко Димитров. В МУ-Пловдив се обучават 1000 специализанти от Пловдив и страната.
Проф. Мурджева каза, че те предоставят както теоретично обучение, както и практика в Симулационния център, акредитиран от Американската асоциация по хирургия. По думите на проф. Мурджева, дори общопрактикуващите лекари могат да осигурят база за специализантите.
Броят на необходимите специализанти се заявява от управителите на лечебните заведения. Всички те посещават курсове, както и различни формати на обучение в университета, което за различните специалности е от три до пет години, време в което лекарите и здравите специалисти работят и в общинските здравни заведения, с гарантирани договори, каза д-р Калин Калинов, директор на Дирекция „Здравеопазване“ на община Пловдив.
"Пловдив е от малкото градове в България, който може да се похвали с отлични висши учебни заведения, пример е МУ-Пловдив. Меморандумът не е формален акт, квалификацията на здравните работници ще се задълбочи сериозно занапред", каза кметът Здравко Димитров. Той отбеляза, че и в Деня на здравето - 7 април продължава да смята, че от лекарската няма по-хуманна професия. "Не знам друга професия, при която учиш цял живот", каза кметът и благодари за грижите на всички лекари в Пловдив. Димитров допълни, че иска възможно най-доброто за общинското здравеопазване.
Предстои да се изработи годишна програма за обучението на специализанти, по която ще става финансирането от страна на общината към МУ-Пловдив. Целта е младите медицински специалисти да намерят професионална реализация в града.
Меморандумът е част от по-голямото споразумение между всички шест висши учебни заведения в Пловдив и общината, което бе подписано през 2022 г.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..