За първи път между общината и Медицински университет - Пловдив се подписва меморандум за обучение на специализанти-лекари, медицински сестри и лаборанти.
Към днешна дата над 33 специализанти работят в двете общински болници, стана ясно на подписването на документа в община Пловдив между ректора на МУ проф. Мариана Мурджева и кмета Здравко Димитров. В МУ-Пловдив се обучават 1000 специализанти от Пловдив и страната.
Проф. Мурджева каза, че те предоставят както теоретично обучение, както и практика в Симулационния център, акредитиран от Американската асоциация по хирургия. По думите на проф. Мурджева, дори общопрактикуващите лекари могат да осигурят база за специализантите.
Броят на необходимите специализанти се заявява от управителите на лечебните заведения. Всички те посещават курсове, както и различни формати на обучение в университета, което за различните специалности е от три до пет години, време в което лекарите и здравите специалисти работят и в общинските здравни заведения, с гарантирани договори, каза д-р Калин Калинов, директор на Дирекция „Здравеопазване“ на община Пловдив.
"Пловдив е от малкото градове в България, който може да се похвали с отлични висши учебни заведения, пример е МУ-Пловдив. Меморандумът не е формален акт, квалификацията на здравните работници ще се задълбочи сериозно занапред", каза кметът Здравко Димитров. Той отбеляза, че и в Деня на здравето - 7 април продължава да смята, че от лекарската няма по-хуманна професия. "Не знам друга професия, при която учиш цял живот", каза кметът и благодари за грижите на всички лекари в Пловдив. Димитров допълни, че иска възможно най-доброто за общинското здравеопазване.
Предстои да се изработи годишна програма за обучението на специализанти, по която ще става финансирането от страна на общината към МУ-Пловдив. Целта е младите медицински специалисти да намерят професионална реализация в града.
Меморандумът е част от по-голямото споразумение между всички шест висши учебни заведения в Пловдив и общината, което бе подписано през 2022 г.
Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента. Това е най-голямата избирателна активност на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век в Румъния. Изборът..
За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..
Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втория ДЗИ. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът на..
Изкуственият интелект може да помага при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..