Задълбочаващите се проблеми със загубата на местообитания и унищожаването на популациите на сухоземните костенурки в България, пораждат необходимост от създаването на специализирана организация, която да работи по опазването им.
Така през 2007 г. ентусиасти и любители на тези диви и напълно безобидни животни костенурките, създават Фондация Геа Челониа и работещия към нея Център за размножаване и рехабилитация на сухоземни костенурки.
Важна част от този екип е и екологът Ива Лаловска. Тя бе и нашият човек по темата и ни разказа от сърце и душа малко известни факти за костенурките в България. Срещата ни с нея бе в едно от изданията на предаването "Вход свободен" и в рубриката "За животните с любов".
По думите й, през целия си живот костенурките обитават един неголям район, към който силно се привързват и добре познават. За жалост обаче стават най-честата жертва на машините, разчистващи нови територии за строителните площадки в новостроящите се крайморски обекти, по пътищата, при изсичане на горски и храстови масиви, както и при селскостопанска обработка. За разлика от повечето видове, които напускат застрашените местообитания и се заселват в нови, в поведенческите реакции на костенурките е заложено при опасност да остават на място, скривайки се в черупката си, сливайки се с околната среда, докато заплахата премине.
Чуйте целият ни разговор в прикачения звуков файл.
Марица (Пловдив) ще се изправи срещу италианския Игор Горгондзола (Новара) в среща реванш от четвъртфиналите в турнира за Купата на ЦЕВ. Двубоят ще се играе от 19:00 часа тази вечер в зала "Колодрума". В първия мач в Италия Марица загуби с 0:3 гейма. Така днес тимът ще гони успех с 3:0 или 3:1, за да стигне до "златен гейм", който ще реши крайния..
БФС излезе с официална позиция по повод грозните сцени, разиграли се в края на мача между Локомотив (Пловдив) и Септември (0:1). Делегатът Кирил Лозанов бе ударен от фенове на „смърфовете“. Футболният съюз призовава Законът за футболното хулиганство да бъде приложен в цялата си строгост. Ето цялата позиция на футболна централа: „Във връзка с..
Районна прокуратура – Пловдив привлече като обвиняем и задържа 18-годишен младеж за причиняване на телесна повреда на длъжностно лице - делегатът на БФС на мача от Първа лига между Локомотив (Пловдив) и ФК Септември. Това съобщиха от пресцентъра на Районна прокуратура - Пловдив. Обвиняемият В. А.В. е задържан за срок до 72 часа с постановление на..
Полицията вече е задържала двама души за побоя над дежурния делегат Кирил Лозанов, който бе нападнат и бит от "черно-бели" фенове в края на мача срещу Септември (0:1). Те са били разпитани, като показания пред униформените е дал и пострадалият делегат Кирил Манолов Очаква се побойниците да бъдат съдени по бързата процедура. Все още не е ясно дали..
Локомотив (Пловдив) допусна домакинска загуба с 0:1 от Септември и помрачи настроението на феновете след откриването на новата трибуна "Спортклуб". Борислав Рупанов се разписа от дузпа за гостите в 57-ата минута, а Ангел Лясков получи директен червен картон в 57-ата минута за поредицата от две нарушения. Малко преди това гол на Рупанов бе отменен от ВАР,..