Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири нови специалности ще се изучават в МУ - Пловдив

| обновено на 21.04.23 в 15:04

Четири нови междууниверситетски магистърски програми по проект OMNIA - "Всичко за модернизацията на образователните процеси в съвременния университет", бяха представени в Медицинския университет в Пловдив. Те са вече официално акредитирани и ще бъдат отворени за записване на кандидат-студенти, съобщи ръководителят на проекта и ректор на висшето училище проф. Мариана Мурджева. 

Новите специалности са „Медицинска микробиология и лабораторна имунология за медико-диагностични лаборатории“, „Спортна физиология, спортна кардиология и спортна травматология“, „Биостатистика“ и „Диететика“. Те са първите от общо девет нови учебни програми, разработени и дигитализирани по проекта в Пловдив в партньорство с осем национални висши училища. 

Магистърска програма по специалноста „Диететика“ започва през октомври 2023 година и е съвместна между  Медицински университет – Пловдив и Университет за хранителни технологии – Пловдив.  Формата на обучение е редовна, а продължителността на обучението е 4 семестъра. Планиран е прием от 25 студенти.

Началото на учебната година за магистърска програма „Медицинска микробиология и лабораторна имунология за медико-диагностични лаборатории“е на 1 юни 2023 година. Реализира се от Медицински университет – Пловдив в партньорство с Медицински Университет - София, Медицински университет - Плевен и Националния център по заразни и паразитни болести – София. 

Медицински университет – Пловдив в партньорство с Национална спортна академия, Демократичен университет на Тракия, Гърция и Университетска болница по ортопедична хирургия и травматология, Франция обявяват и съвместна магистърска програма „Спортна физиология, спортна кардиология и спортна травматология“. 

Четвъртата нова програма „Биостатистика“ е съвместна между Медицинския университет и ПУ “Паисий Хилендарски“с продължителност 4 семестъра и задочна форма. Проф. 

Мурджева посочи, че  целта на съвместните програми е да се направи надграждане на знанията на студентите, за да се  интегрират по-добре в избраните от тях сфери.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Спешни инициативи на ПП-ДБ заради лошия транспорт в Пловдивска област

Транспортната свързаност на селищата в Пловдивска област е изключително лоша. Затова са необходими спешни мерки. Това заяви депутатът от ПП-ДБ от Пловдивска област Йордан Иванов, който поема инициатива този въпрос да бъде решен. За целта се подготвя среща с министъра на транспорта Гроздан Караджов, в която да участват кметове и общински..

обновено на 08.03.25 в 16:26

В бюджет-2025 има корпуционна дупка от над 7 милиарда лева

Можем да влезем в управление с ГЕРБ само, ако сме сигурни, че в него не участва ДПС –Ново начало. Тази констуркция на властта беше създадена от Борисов и Пеевски, затова не виждаме как ние можем да заместим Ново начало. Това заяви пред в Пловдив председателят на ДСБ и заместник-председател на Народното събрание Атанас Атанасов, който започна..

обновено на 08.03.25 в 16:26

Горя покрива на постройка до Коматевския възел

Четири екипа на пожарната се включиха в потушаването на пожар в химическа лаборатория в Пловдив. Едноетажната постройка се намира близо до Коматевския възел.  Запалил се е покривът на сградата, а сигналът е подаден в малко преди 15 часа този следобед.  Няма информация за пострадали хора.

обновено на 08.03.25 в 16:25

Стотици празнуват Тодоровден в родопското село Момчиловци

Стотици се събраха да отбележат Тодоровден в родопското село Момчиловци. Традиционните конни състезания се провеждат за 29-ти път. По установена традиция празникът започна със Света литургия в църквата „Св. Св. Константин и Елена“ и шествие  с конете , начело с иконата на Св. Теодор. Кметът на Момчиловци Сийка Суркова: "Един празник чакан през цялата..

публикувано на 08.03.25 в 16:25

Фалшив е сигналът за бомба в хранителен магазин в Пловдив

Не е потвърдено наличието на бомба в хранителния магазин в Пловдив, който беше затворен извънредно тази сутрин, събщават от полицията в Пловдив.  Вече е приключила щателната проверка на търговския обект, която е показала, че сигналът е злоумишлен, уточняват от МВР. Сигналът за бомба е получен на тел. 112 около 10 часа от неизвестен засега мъж...

обновено на 08.03.25 в 16:17