Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НХГ получи наградите за иконопис на Българската патриаршия

4
Радостина Гочева, 8 клас, Специална Патриаршеска награда
Снимка: НХГ

Ученици от специалност "Иконопис" на НХГ "Цанко Лавренов"- Пловдив получиха награди за участието си в националния конкурс "Петдесетница-Съшествието на Светия Животворящ Дух", организиран от Българската патриаршия. Това съобщиха от ръководството на училището.

В началото на април се проведе заседанието на комисията по „Изобразително изкуство“ в състав: председател – Антони Димитров, иконописец и преподавател, членове – Милен Бонев, иконописец и преподавател, Евгений Цанов, художник и преподавател и Бисер Божков - секретар на конкурса. 

Комисията специално поощрява НХГ „Цанко Лавренов“ за изключително силното и масово участие (26 гимназисти) в конкурсната надпревара за IV възрастова група. Съдейки по творбите им, състезаващи се в конкурса на Св. Синод, обучението им в специалност „Иконопис“ под ръководството на преподавателя Траян Добрев се отличава с голямо внимание към иконописната традиция на църквата, както и с лична ангажираност и вглъбеност на творчеството. За успеха на младите иконописци има принос и Кети Георгиева - преподавател по живопис. 

В ІІІ-та възрастова група от 5 до 8 клас, специалната Патриаршеска награда е за Радостина Гочева, 8 клас на НХГ-Пловдив.

Колективна награда за учениците от НХГ „Цанко Лавренов“ (6 творби): Марияна Стамова, 8 клас, Никол Георгиева, 8 клас, Кристиана Николова, 8 клас, Момчил Гаврилски, 8 клас, Александра Асенова Иванова, 8 клас, Гергана Тодорова Казакова, 8 клас 

При IV-та възрастова група – 9-12 клас  специалната Патриаршеска награда е за Диана Матова, 11 клас на НХГ-Пловдив.

1 място: Наталия Митева, 11 клас, 2 място място: Венета Лесова, 11 клас

Колективна награда за ученици от НХГ „Цанко Лавренов“ (9 броя творби): Анна Чипилова, 9 клас, Рая Димитрова, 10 клас, Жана Христева, 10 клас, Виктория Пищалова, 10 клас, Ели Караиванова, 9 клас, Кристина Стойнова, 9 клас, Весела Близнакова, 11 клас, Диана Терзиева, 9 клас, Сияна Куцова, 10 клас 

Официалното награждаване ще се състои на 14 май 2023 г. в гр. София.

Конкурсът на Българската православна църква се провежда за десета поредна година и преминава при голям интерес от страна на участниците, техните родители, преподаватели и образователни институции. От 2014 г. до 2022 г. деветте издания на конкурса бяха свързани с Възкресение Христово, а от 2023 г. темата му вече е посветена на Бог Св. Дух и Господския празник Петдесетница. В този раздел с прекрасни икони и рисунки за Петдесетница и за действието на Св. Дух в Църквата се включиха стотици деца и ученици от цялата страна – от детски градини, светски и църковни училища, художествени школи, арт-студиа и ателиета, художествени групи към ОДК, ЦПЛР и читалища. 

По публикацията работи: Живка Танчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

обновено на 24.05.25 в 16:22

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

обновено на 24.05.25 в 11:04

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51