Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1500 ученици се обучават в 8 държавни и общински училища, в 52 паралелки

Разкриват още 14 паралелки с дуално обучение в Пловдив

Нова е професията „Авиационен техник“ в ПГМТ-Пловдив

14 паралелки по дуално обучение ще бъдат открити през следващата учебна година. Зам.-кметът по образование Стефан Стоянов се срещна с директорите на професионалните гимназии с дуално обучение. За шеста година Община Пловдив подпомага формирането на дуални паралелки в държавни и общински образователни институции в училищното образование.

В Община Пловдив през годините са сформирани общо 57 дуални паралелки, като в момента функционират 52 в 7 професионални гимназии и 1 средно училище. Вложените средства от 2018 до 2022 година са 167 980 лв. Община Пловдив финансира всяка обявена паралелка за маркетингови и рекламни дейности, така че да бъдат популяризирани дуалните обучения. За 2023 година отпуснатите от общинския бюджет средства са в размер на 50 000 лв. или приблизително 3 570 лв. за всяка една от паралелките. Дуалното образование залага в учебните програми както стандартната теоретична подготовка, така и задължителен стаж в дадено предприятие в зависимост от специалността. Предимствата на обучението чрез работа са много, особено за самите ученици, които освен че получават заплащане, придобиват и практически опит по време на обучението си.

„През последните години приемът в професионалните гимназии се повишава и една от основните причини е дуалното образование. То предлага ясна перспектива за децата, в резултат на което те излизат подготвени на пазара на труда, което позволява започването на по-добра работа срещу по-високо заплащане“, коментира Стефан Стоянов.

За следващата учебна 2023/2024 година в план-приема са включени 14 нови дуални паралелки, както следва:

1. ПГЕЕ

- професия „Електротехник“ – специалност „Електрообзавеждане на производството“ 

- професия „Техник на електронна техника“ – специалност „Микропроцесорна техника“

- професия „Техник по автоматизация“ – специалност „Автоматизация на непрекъснати производства“

2. ПГВАД „Христо Ботев“ 

- професия „Техник-технолог в дървообработването“ – специалност „Мебелно производство“ (подгрупа)

- професия „Техник-технолог в дървообработването“ – специалност „Тапицерство и декораторство“  (подгрупа)

3. ПГХТТ

- професия „Техник-технолог по експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост“ – специалност „Експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост“

- професия „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“ – специалност „Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна“

4. ПГМТ „Проф. Цветан Лазаров“

- професия „Машинен техник“ – специалност „Машини и системи с ЦПУ“

- професия „Мехатроника“ – специалност „Мехатроника“

- професия „Авиационен техник“ – специалност „Ремонт на летателни апарати“

Директорът на ПГМТ инж. Анета Чилингирова съобщи, че от 7 години не са имали прием по професията "Авиационен техник", но днес вече са готови да обучават средни кадри за нуждите на самолетостроенето. 

5. ПГ по машиностроене

- професия „Техник по транспортна техника“ – специалност „Пътно-строителна техника“

- професия „Техник по подемно-транспортна техника“ – специалност „Подемно-транспортна техника, монтирана на пътни транспортни средства“

- професия „Техник по транспортна техника“ – специалност „Електрически превозни средства“

- професия „Машинен техник“ – специалност „Технология на машиностроенето“

6. СУ „Черноризец Храбър“ - професия „Графичен дизайнер“ – специалност „Графичен дизайн“

Началникът на РУО-Пловдив Антоанета Пакова съобщи, че през следващата учебна година в Пловдив и областта дуалните паралелки ще бъдат общо 16 и половина, като 14 са в Пловдив, по една в Асеновград и в Първомай, както и половин паралелка в община Садово. 

„Асистент на лекаря по дентална медицина“ ще е изцяло новата специалност, за която вече има заповед от МОН. Обучението на учениците ще става в Средно училище "Цар Симеон Велики". Предвидено е тази специалност да не е в дуална форма.

По публикацията работи: Стоян Терзиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45