Преди лидерската среща по покана на ГЕРБ-СДС какви са прогнозите и възможните варианти за съставяне на правителство с първия мандат. Ще се разберат ли двете най-големи партии или ще се върви към план Б, каквото и да означава той. Анализът е на политолога доц. Татяна Буруджиева.
Доц. Буруджиева каза: "Целият ни политически процес е върнат в някакво странно ранно детство. Нещата изглеждат така, имаме едни деца, които искат да се покажат, че са много различни от своите родители и семейство. Имат два варианта, или да го покажат това различие с действие, или да се бунтуват. Те не се съгласяват на нищо, и родителите имат два варианта, или да ги наплескат, или по европейски да си говорят с тях, да ги убедят в нещо. Две години си приказваме, имаме избори и отново се оказва, че нещата на се променени. Тежък е процесът на социализация на едни тинейджъри в политиката. Лошото е, че опитни политици не успяват по никакъв начин да се наложат."
"Питаме се, защо трябва да е правителство с втория мандат, кое ще е по-различното. Това означава желанието да покажем, че сме по-различни и по-важни изключителни от първите", каза още Буруджиева. Тя посочи, че е важно да има договорки за министрите, защото при 60 депутати на всяка от партиите, то трябват много повече, за да функционира правителството.
Според политологът този тип поведение на ПП-ДБ не може да доведе до правителство на втория мандат. "Подобно поведение издава тежка незрялост, и невъзможност да се довериш на партньора си", посочи още доц. Буруджиева. Тя предполага, че лидерските срещи се провеждат, за да може ГЕРБ да реши какво да прави с първия мандат, точно в какъв формат ще е предложено правителството.
"Занапред са важни политиките, които ще се реализират, това са хората, които арестуваха Борисов, т. е. за тях е по-важно кой ще прави политиките, отколкото какви политики ще се правят и защитават", смята доц. Буруджиева. Според нея сме пред хипотезата, че ще правим избори докато ПП-ДБ спечелят 121 депутати, или изпаднат от политиката.
Вариант Б за ГЕРБ е експертно правителство с подкрепа от другите групи, извън "Възраждане", посочи политолът.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..