Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата „Ахимса: ненасилието“ се открива днес в ГХГ

| обновено на 25.04.23 в 16:27

„Най-първата стъпка в ненасилието е да култивираме в нашето ежедневие, между нас си, истинност, смирение, толерантност, любяща доброта"

Махатма Ганди

От 18:00 часа, тази вечер, в Градска художествена галерия - Пловдив, се открива изложбата „Ахимса: ненасилието“, в която участват някои от най-именитите български художници и скулптори. Около 40 са творбите, които ще могат да се видят. Организатори на събитието са Градска художествена галерия и Индологическа фондация „Изток-Запад“, с подкрепата на посолството на Република Индия у нас.

Изложбата представлява етап на естествено развитие и надграждане на изложбата “Махатма Ганди: Сила на истината” (2019 г.), посветена на 150-годишнината от рождението на Ганди. През 2007 година, ООН обявява 2 октомври – деня на рождението на Махатма Ганди – за Международен ден на ненасилието. Именно на този световен ден беше посветено първото издание на изложбата, което се състоя в Плевен през октомври миналата година. Настоящата изложба е инициирана от скулптора проф. Емил Попов, художника проф. Станислав Памукчиев и индолога Йорданка Боянова.

„Всъщност, можем да говорим, че нашата изложба е солният поход на именити български художници в защита на доброто, в защита на правдата“, споделя проф. Станислав Памукчиев.

Двайсет и три дневният „Поход на солта“ е най-силната кампания на Ганди, срещу британското управление. Тя вдъхновява милиони индийци да се включат в акцията му за гражданско неподчинение и получава световен отзвук. Това се случва през 1930 година. По това време, в съответствие с британски закон за солта от 1882 година, колониалното правителство изисква от всички индийци да купуват сол от британците и да плащат данък върху солта, вместо да произвеждат собствена такава.

Представянето на експозицията „Ахимса: ненасилието“, ще продължи до 14 май.

Част от експозицията са нейните програмни винили и филми, които документално създават контекста на изложбата. Те следват принципа за ахимса, а именно, с образ и послания на Махатма Ганди, с колаж от портрети на лидери – последователи, съратници, съмишленици на концепцията на Ганди за ненасилието и винил с техни мисли, а също със стихове по темата от Борис Христов и Константин Павлов. Специфичен акцент в изложбата е поставен върху ненасилието към деца.

Основната част от експозицията и темата за ненасилието представят творбите на Валентин Старчев, Георги Чапкънов, Павел Койчев, Светлин Русев, Емил Попов, Станислав Памукчиев, Иван Русев, Иван Славов, Десислава Минчева, Ивайло Мирчев, Ангел Станев, Стоян Дечев, Милко Божков, Любен Гайдаров, Стоимен Марков, Кирил Мескин, Валентин Господинов, Камен Цветков, Цветослав Христов, Иван Кънчев, Веселин Начев, Иван Милушев, Любен Генов, Надежда Кутева, Рашо Митев, Свилен Блажев, Хари Атанасов, Цанко Цанков, Мартиан Табаков, Мартин Трифонов, Нина Русева, Павлин Радевски, Пламен Моневски. Със свои произведения са представени също Нагджи Пател (Индия), Зиятин Нуриев (Турция), Благица Здравковска и Ристо Станковски (Северна Македония).

Проф. Станислав Памукчиев е гост в предаването "Вход свободен".

Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

публикувано на 22.11.24 в 07:58

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Три дни "Дефиле на младото вино" в Стария град на Пловдив

С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 .  За тях и за посетителите широко отварят врати 18..

обновено на 22.11.24 в 06:37

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37