Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден без асансьори

| обновено на 26.04.23 в 06:32

За девета поредна година България е част от международната инициатива „Ден без асансьори“. Тя насочва вниманието към значението на физическата активност като цели да демонстрира колко лесно е да бъдем активни, въпреки натовареното ежедневие. 

В нашата страна координатор на инициативата е сдружението „БГ Бъди активен“. Те отправят послание за ежедневна физическа активност и призовават хората да изберат изкачването на стълбите като лесен начин за ежедневно движение.

Домакини на инициативата „Ден без асансьори“ са редица градове в цялата страна. Към нея се присъединяват училища, детски градини, университети, фирми и компании, обществени сгради, институции.

В края на 2022 г. Световната Здравна Организация публикува първия Глобален доклад за резултатите от физическата активност като обобщени данни от 194 държави. Докладът показва, че около 80% от младежите и 27% от възрастните не се движат достатъчно.

Според данните, 1,4 милиарда възрастни или 27,5% от възрастното население на света, не се движат достатъчно.

Въпреки това естествената си склонност към активния живот, децата са по-малко активни от очакваното, като момичетата са значително по-малко активни от момчето, с над 10%.


По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Деца от Пловдив боядисаха червени яйца в храма "Св. Марина"

На днешния Велики четвъртък над 180 деца се включиха в боядисването на великденски яйца в двора на митрополитския храм "Света Марина" в Пловдив. За 16-та поредна година то се организира от Пловдивската света митрополия с благословията на митрополит Николай. Тази година децата бяха посрещнати от епархийския духовен надзорник архимандрит..

публикувано на 17.04.25 в 13:03

Над 7000 яйца боядисват в Бачковския манастир за Великден

2025 червени яйца боядисаха на Велики четвъртък в Бачковския манастир. Доброволци от Пловдив, Бачково и Банско се включиха в боядисването на яйцата. Според традицията яйцата се багрят в червено, тъй като символизират кръвта на Иисус Христос. Доброволци разказаха, че при варенето на яйцата нито едно от тях не се спуква или чупи. Според тях това..

публикувано на 17.04.25 в 12:53

Само една фирма е кандидат за изграждането на ГИС в Пловдив

  Консорциумът ГЕОМАП – Пловдив остана единствен кандидат за и зграждането на Географска информационна система /ГИС/ и дигитализацията и съхранението на данни за териториално-селищно устройство и собствеността на Община Пловдив.  Две дружества подадоха оферти за обявената обществена поръчка, но второто отпадна заради неизрядна документация...

публикувано на 17.04.25 в 12:03

Започва празничната Великденска програма на община Пловдив

В Пловдив от днес започва празничната програма за Великден и продължава до 22 април.  В 11 часа на площад „Стефан Стамболов“ ще се проведе великденска творческа работилница за деца за писани яйца в рамките на проект „Занаятчийско училище“ – Пловдив с участието на представители на местните читалища. В съботния ден също ще се проведе работилница за писани..

публикувано на 17.04.25 в 11:26

Екстрадицията на Дани Кики пак се отложи

За пореден път се отложи делото за екстрадицията в Германия на бившия футболист на Локомотив (Пловдив) Дани Кики.   Този път причината е, че германските съдебни власти не са разбрали какви точно гаранции се изискват от тях в писмото, изпратено от българска страна.  Те визираха уверение, че екстрадицията е само за това разследване и че ако бъде..

публикувано на 17.04.25 в 11:10