Партиите продължават да изненадват с нестандартните си ходове с цел излизане от спиралата на постоянни предсрочни избори. Този път Бойко Борисов поиска от ПП – ДБ да предложат проектокабинет още преди да е връчен първият мандат, който ще отиде при ГЕРБ – СДС. За иновативните ходове и ще помогнат ли за разплитането на политическия възел говорим с политолога Христо Панчугов.
Политологът смята, че има опит да се намери изход от ситуацията, обаче от друга страна и двете страни са много фиксирани да изглежда, че са победители и налагат дневния ред.
"Големият проблем на българската политика през последните 2 години, е че започна да доминира театър в това, което се прави. Вместо да видим желание да се намери примирение и да има форма на партньорство, то виждаме афиксация върху публичните образи на двете първи партии", каза Христо Панчугов. Той каза, че е трудно да се прогнозира дали ще има правителство, но ако воденето на преговори продължава по този начин това няма да доведе до успешен край.
"Единственият вариант да има правителство е да се води разговор цялостно, не може само за политики, не може на парче, само за правителство и с кой мандат ще се направи", посочи политологът Христо Панчугов. Според него на този фон, на който се водят преговорите, ПП-ДБ изглеждат хаотични и не са наясно със себе си, а в партията на Бойко Борисов нищо не се е променило.
Христо Панчугов подчерта, че кабинет извън този формат не би отговорил на обществените очаквания. "ГЕРБ няма защо да се прикрепят към разпадащата се БСП или носещата негативен имидж ДПС. Ако тези партии не съставят правителство, вариантът е да се даде третият мандат на неутрална формация като ИТН и да бъде съставено правителство, но то по същество ще е същото", каза Панчугов.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..