Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данъчни промени няма да намалят бюджетния дефицит

Данъчни промени няма да намалят бюджетния дефицит до 3%, но биха направили българския бизнес неконкурентно способен и биха го върнали към сивия сектор. Това коментира Добри Митрев, председател на УС на БСК в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Поводът е предложенията за връщане или увеличаване на ДДС ставката и въвеждането на данък свръхпечалба като мярка за намаляване на заложения в бюджет 2023 дефицит от малко над 6% на 3%.

Според него увеличаване на ДДС ставката е подходяща единствено за износителите в България, заради възстановяването й. За гражданите обаче това би означавало увеличаване на цените, а за бизнеса връщане към сивия сектор, който значително се е изсветлител благодарение на подкрепящите мерки.

„Увеличени са и разходите за труд на работодателите. Най-съществено е в секторите ресторантьорство и спорт и култура - съответно средният осигурителен доход е скочил с 36% и 27%, т.е. ние имаме положителен резултат от това, че ставката беше намалена. Вече няма данъчни измами, внасят се ДДС и сега искаме да ги върнем към сивия сектор“, коментира Митрев и добави, че е неразумно да се бърка в данъчния модел преди влизането на страната ни в еврозоната.

Според него резервите, които могат да бъдат използвани за намаляване на дефицита, са съкращаване на разходите за администрацията, която от години е в един и същ състава, а населението е намаляло. Освен това в бюджета да бъде внесен не 50% от дивидента на държавните дружества, а 100%.

„Ако продължаваме да правим по този начин бюджета на държавата, то ние обричаме на още по-голяма бедност всеки един български гражданин. Увеличаването на пенсиите и минималната заплата е популизъм при условие, че го правим за сметка на дълг с високи лихвени проценти. Този дълг няма да може да бъде платен дори от нашето поколение. Ще трябва и нашите деца да изплащат грешките, които бяха направени в предходните бюджети“, добави Добри Митрев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45