Служебният кабинет се очаква да внесе днес проектобюджета за тази година, в който е заложен дефицит от 6,4% или 11,9 милиарда лева.
„Това е липсата, дупката в нашата сметка. Това е огромна сума. И ако някой си мечтае, че още 2023 година можем да направим 3% дефицит – това е химера. И е абсолютна лъжа. По простотата причина, че миналата година дефицитът беше под 3%, но това също е лъжа. Защото парите от Плана за възстанвяване, които бяха 2,7 милиарда, от тях вложихме в проекти само 100 милиона. Останалите пари отидоха за да покрият този дефицит, защото всичко, което те натвориха през 47-то и 48-то НС доведе до това“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив икономическият анализатор Мика Зайкова.
Тя допълни, че праите за проектите не покриват цялата им стойност, което налага и тяхното дофинансиране.
„Трябва да извадим допълнително пари, плюс тези 2,7 милиарда, за да възстановим средствата от този план, да осъществим проектите, и да дадем още толкова за дофинансиране. Можете да си представите каква дупка се отваря. Ето защо това е част от тази огромна сума от 10 милиарда, която е предвидена в капиталовата част“, обясни Зайкова.
Икономистът подчерта, че всяко уважаващо себе си правителство трябва да полага усилия за повишаване на приходите, а не да орязва вече даде социални придобивки и доходи.
„Трябва първо да се спрат всички субсидии за енергетиката, не само на държавните, но и на всички фирми. Второ, трябва да се установи строг контрол на режийните разноски на отделните сектори – като се започне от БНБ и се свършиш до всички комисии, които фактически не работят, защото отдавна им е изтекъл мандата“, категорична беше Мика Зайкова.
Малкото пари, които имаме трябва да ги харчим ефективно, заключи тя.
Цялото интервю с Мика Зайкова можете да чуете в звуковия файл.
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..