Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панагюрище е център на тържествата за Априлското въстание

Панагюрище днес е център на тържествата, посветени на 147-мата годишнина от Априлското въстание. 

Тържествата ще започнат с литийно шествие, което ще пренесе Светините на Април 1876-та. Шествието ще започне от историческия музей в града и ще бъде водено от свещеници , начело с Поибренския сребърен кръст, с който е благословена Хвърковата  чета на Бенковски. На площад „20-ти Април“ ще бъде извършен ритуалът по издигането на националното знаме. 

В 11 часа, в църквата „Свето Въведение Богородично“, от където преди 147 години с камбанен звън  е даден стартът на въстанието,  ще бъде отслужена заупокойна панихида за загиналите в Априлската епопея. 

Една от атракциите е историческата възстановка, която пресъздава събитията от избухването на въстанието до отбраната на Панагюрище. Възстановката е дело на близо 180 души от дружество „Традиция“ и е с начален час 11.30. 

Кулминацията на тържествата днес е националният митинг-заря довечера. Слово ще произнесе председателят на НС Росен Желязков.

"На днешния ден почитаме паметта на тези, които заложи пред олтара на Отечеството всичко, което притежаваха. А хората в България притежаваха доста имот, но нямаха Свободата. И Априлци, с кулминацията на своето национално освободително движение, показаха на света, че те са съставна част от общоевропейския процес", каза пред Радио Пловдив директорът на Историческия музей в Панагюрище доц. Атанас Шопов
Цялото интервю на Паолина Комсалова с него е в прикачения файл. 
По публикацията работи: Иванка Петкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Съединението е нашето вдъхновение и само единни ще пребъдем, заяви президентът Радев

Съединението е нашето вдъхновение, единни сме успявали и само единни ще пребъдем, каза президентът Румен Радев в словото си по повод 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия в Пловдив. Вярвам, че обединени всички заедно ще надмогнем днешните недъзи и заедно ще строим България в заветите на нашите предци – България..

публикувано на 06.09.25 в 21:35

Сухи стърнища и храсти горят край Сопот

Пожарникари се борят с пожар край Сопот, където горят сухи треви, храсти и стърнища.  В гасенето участват 6 екипа огнеборци от Карлово, Пловдив и Хисар.  Според началника на пожарната в Карлово Таньо Чалъмов, силният югоизточен вятър затруднява гасенето. Огнената стихия е обхванала близо 1500 декара обработваеми лозя и изоставени земеделски земи,..

публикувано на 06.09.25 в 17:26

Пловдив отбелязва Съединението и празника на града

Камбанен звън извести Съединението на Източна Румелия и Княжество България в Пловдив. Честванията за 140-ата година от най-българския акт започнаха точно в 10:00 ч. в катедралния храм "Успение Богородично". Там бе отслужен тържествен молебен от  белоградчишкия епископ Поликарп, първи викарий на пловдивския митрополит Николай. В..

обновено на 06.09.25 в 14:21

Стартира първата обиколка от "Духовните маршрути на Пловдив"

„Духовни маршрути в Пловдив 2025“ стартират днес с пътешествие из Филипопол от XIX век. В четири поредни съботи през месец септември издателство „Летера“ ще поведе пловдивчани и гости на града по стъпките на четири нови маршрута. Обиколките са посветени на литературата, архитектурата, киното, театъра и изобразителното изкуство...

обновено на 06.09.25 в 14:21

Празникът променя движението и налага мерки за сигурност

Заради градския маратон „Съединение“ и за честването на празника довечера се променя движението в няколко района. От ОП „Организация и контрол на транспорта“ информират, че заради провеждането на „49-и международен мемориален маратон „Съединение” на 6 септември, за времето от 09:30 ч. до 13:30 ч. или до приключване на мероприятието, ще бъде..

обновено на 06.09.25 в 11:51