Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превръщат къщата на "Съборна" 20 в Етнографски музей

Изключително важно за Етнографския музей е да има още една експозиционна къща. Най-красивата в Стария град, Куюмджиевата къща вече не може да събере богатото наследство на музея и от две години работим по проекта за възстановяване на къщата на Невена Атанасова, на ул. „Съборна“ 20. Това каза директорът на РЕМ Пловдив доц. Ангел Янков. Той и заместник-кметът Пламен Панов дадоха старт на дългоочаквания ремонт на втората сграда, която община Пловдив предостави безвъзмездно на Етнографския музей.

Общата площ на къщата, на 2 етажа е над 223 кв. м, плюс полуподземен и тавански етаж.  Имотът е със статут на архитектурно-строителна недвижима културна ценност с местно значение.

След проведена обществена поръчка предстои сградата да бъде преустроена във филиал на Етнографския музей. Тук ще се помещава богата колекция от ютии, дарена от Димитър Добрев.  Ще има музеен образователен център и нови фондохранилища. Заместник-кметът Пламен Панов заяви, че първата част на проекта е на стойност 400 000 лева. Той подчерта, че за шест месеца фирмата изпълнител изцяло ще обнови сградата. На втория етап ще се реконструира фасада, а на третия ще се направи археологическо проучване в двора.

Част от експозициите на всички музеи ще бъдат обживени със средства на Норвежката програма, по която са отпуснати над 800 000 лв.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Четири фирми искат да правят осветлението на "Лаута"

Четири фирми подадоха оферти за изграждането на осветление на стадион „Лаута“. Лимитната цена на община Пловдив е за 3,6 милиона лева и е на инженеринг – проектиране, строителство и надзор.  Според условията на поръчката изграждането на новото осветление трябва да бъде между 100 и 200 календарни дни. Друго изискване на общината е техниката да..

обновено на 19.08.25 в 19:22

Задържан е извършителят на убийството в Първомай

Окръжна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняем И.Ц., на 21 г., за това, че на 18.08.2025 г. в гр. Първомай умишлено е умъртвил 44-годишната Д.Г. Той е бил задържан на 18 август 2025 г.в столичния Студентски град. Обвиняемият И.Ц. е задържан и за срок до 72 часа с постановление на наблюдаващия прокурор.  На 20 август властите ще..

публикувано на 19.08.25 в 19:20

Прокуратурата и полицията мълчат за убийството в Първомай

Все още не е ясно дали е задържан убиецът на 44- годишната жена от Първомай, съпруга на полицай от града.  Снощи в студентски град в София е арестуван млад мъж, за когото се преполага, че е извършителят на престъплението.  От прокуратурата и полицията запазиха мълчание както за акцията в София, така и затова дали има връзка с убийството  в..

публикувано на 19.08.25 в 15:53

Четирима от разбитото в Пловдив ОПГ за трафик на дрога остават в ареста

Пловдивският апелативен съд остави окончателно в ареста четирима от участниците в организираната престъпна група международен трафик на наркотици, разбита в Пловдив. Това са ръководителят на групата и трима от членовете ѝ. Петият от участниците е пуснат под гаранция от 3000 лева, а шестият беше задържан по-късно в столицата с близо 10 килограма..

публикувано на 19.08.25 в 15:22

Кариера край село Горнослав няма да има

Върховният административен съд потвърди, че инвеститорът „Запрянови-03“ е изгубил правото да експлоатира кариерата край асеновградското село Горнослав. Причината е, че  е изтекло правното действие на решение, издадено от РИОСВ Пловдив преди 9 години.  Според адвокат Снежана Стефанова, която подкрепя инициативния комитет на жителите на селото..

публикувано на 19.08.25 в 14:42