Баща й иска тя да бъде като всички останали принцеси – да бъде отвлечена от змей, да бъде спасена от принц, да се целунат и три дни яли, пили и се веселили. Тя категорично отказва, а на помощ в убеждаването се притичва министърът на кралството. В ролята му е кукловодът Стайко Стайков. Режисьорът на спектакъла Ева Кьосовска допълва:
"Правят заговор и се опитват по всякакъв начин да я променят. Изпращат три змея, които се опитват да я отвлекат. Тя обаче успява да ги победи, тъй като е много спортна натура. На финала на спектакъла всички змейове си подават оставките и напускат приказката, защото не издържат на принцеси, които са по-силни от тях.
За разлика от всички други принцеси, които обичат да бродират, да свирят на клавесин, нашата принцеса много обича да спортува“, казварежисьорът на спектакъла Ева Кьосовска.
Затова вместо да стои на балкона и да чака змея принцесата се подготвя за олимпиадата по футбол. Приказката е една метафора на живота и вечния бунта деца – родители. "Трябва да се намери взаимно хармонизиране на отношенията, защото бунтът е до едно време. Дори и в спектакъла ще се види това разбирателство и как всеки намира своето място, което е най-важното", казва Евдокия Енечва, която е в ролята на принцесата.
Посланието на спектакъла „Необикновената принцеса“ допълва Ева Кьосовска: "Всеки трябва да бъде такъв какъвто е, защото животът е интересен именно заради различията ни. Не трябва всички да сме направени по калъп. Темата касае не само децата, но и родителите, които се опитват да вкарат наследниците си в едни клишета.
Мога да дам пример от личен опит. Аз много измъчвах моя син да ходи на уроци по математика, а той нямаше никакъв интерес към предмета. Той искаше да рисува. Може би и това е един от мотивите да направя спектакъла.
Темата касае и нас, артистите, защото малко или много се влияем от това какво правят другите театри и световната мода в изкуството. Опитваме се да се набутаме в чужди представи и форми за изразяване, а всъщност най-добре се получава, когато сме истински и правим това, което ни доставя удоволствие.
А как се управлява царство разкрива Румен Караманов, който е в ролята на царя: "Най-лесно се управлява царство, в което нещата се случват по собствена логика и когато на управляващия не му се налага да взема решения, той просто трябва да се намества измежду събитията, така че да оцелее.
Интересни са и решенията с декорите. Върху тях са нарисувани скумрия, бомба и филодендрон. Скумрията е за късмет, а бомбата е за всички моменти, за които смятаме, че са много хубави.
Премиерният детски спектакъл „Необикновената принцеса“ е по мотиви от приказка на Криста Бендова от Словакия. Предназначен за за деца над 6 години. Сценографията и куклите са на Крум Крумов, а музиката на Пламен Мирчев - Мирона.
За деня на детето пък Куклен театър – Пловдив цял ден ще играе спектакли за всички възрастови групи. Ще може да бъде видяна постановката за бебета „Кой съм аз“, както и „Косе Босе“, „Незнайко в слънчевия град“.
Тази сутрин е починал пловдивският поет, драматург и общественик Иван Странджев. За кончината му съобщиха негови близки. На 12 май Иван Странджев трябваше да навърши 72, но не можа да дочака личния си празник. Иван Странджев е роден на 12 май 1953 г. в Пловдив. Първоначално учи българска филология в СУ „Свети Климент Охридски", след това..
Под надслов „Да възродим българския дух" в пловдивския квартал Прослав се провежда съборът „Прослав пее и танцува”. Проявата се организира за втора поредна година и ще представи красотата на фолклорния танц и музика от различни етнографски области на България. Пространството пред народното читалище „Никола Вапцаров-1928” ще се превърне в..
Днес започва новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Маршрутът е посветен на „Римския Пловдив“ – късноантична сграда „Ирини“ и римските терми. Водач във вълнуващото пътешествие ще е археологът Мая Мартинова-Кютова, която проучва едни от най-значимите археологически обекти в Пловдив. Тя ще поведе участниците през южното подножие на..
В днешния втори ден на фестивала „Дефиле Вино и гурме“ в Стария град на Пловдив продължават винените дегустации. Те започват от 11 часа и ще продължат до 19 ч. В същия период от време ще има срещи с Бог Дионис, който ще гадае на вино само на най – смелите посетители и ще позира за снимки. Бог Дионис ще може да бъде намерен в къщите „Георгиади“,..
РАДИО ПЛОВДИВ, СЪБОТА - 10 МАЙ, МАЛКО СЛЕД 9 Ч "СРЕЩИ" В българския месец на духа със Стефан Цанев си говорим за свободата.... "СВОБОДАТА Е МНОГО ЖЕСТОКО НЕЩО. ТЯ ТЕ ЛИШАВА ОТ ОПРАВДАНИЕТО, ЧЕ НЯКОЙ ДРУГ Е ВИНОВЕН ЗА ТВОЕТО НЕЩАСТИЕ", любимото ни оправдание и мрънкане... Говорим си и за демокрацията, която според ПОЕТА убихме още в зародиша..