Националният институт за недвижимото културно наследство ще представи на 5-ти май пред жителите на Баня резултатите от Териториалната програма в града. Нейната цел е да оцени състоянието на недвижимите културни ценности и да идентифицира обекти, които допринасят за облика, историческата и културната памет на населеното място.
До момента вписаните паметници на културата в Баня са 8, като 4 от тях са в аварийно техническо състояние. Освен тях експертите са установили още 4 обекта, които са част от историческата памет на града. Това са 3 сгради от Специализираната болница за рехабилитация, лесопарка „Калето“, павираната улична мрежа и Царската жп гара с площада пред нея.
Програмата за културното наследство в Баня вече предизвика напрежение в града. От местната администрация, както и от община Карлово възразиха срещу процедурата, защото включването на още защитени обекти ще стопира инвестиционните намерения в града. Тогава от НИНКН отговориха, че издаване на индивидуален административен акт за тези четири обекта не спира инвестиционните инициативи, а привлича вниманието върху тяхната ценност.
Пред Радио Пловдив кметът на Баня Стамен Гешев отново изрази опасенията на жителите, че ако бъдат вписани като културна ценност тези обекти, ще се стопират инвестиционните проекти в курортното градче. "От НИНКН не уточняват защо избраха Баня. Останахме изненадани, защото ни обясниха, че идват да "свалят" стари обекти на културата, а се оказа, че са вписали още много обекти. Това може да възпрепятства бизнеса, защото в охранителните зони трудно може да се развиват съществуващи вече хотелски бази и може да се ограничат техните инвестиции. В уведомлението са записани не нови 4 обекта, а много нови обекти - не е ясно защо са вписани като културно наследство".
Кметът не се ангажира с прогноза как ще бъде приета днес териториалната програма на НИНКН за града, но допълни, че ако хората останат недоволни, са възможни и протести.
НИНКН стартира Териториални програми за опазване на паметници едновременно в пет общини, като Баня ще е първата, в която проектът ще бъде представен.
От днес до 28 януари Пловдив и областта са в грипна епидемия. Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция са въведени противоепидемични мерки. От днес в областта вече има и училище, преминало в онлайн обучение – Средно училище „Христо Смирненски“ в Хисаря. Според данните на Националния център по заразни и паразитни болести..
Имейлите с бомбени заплахи, изпратени до български училища, сред които и седем училища в Пловдив, са конфигурирани в руска интернет платформа. Това научи БНР от източници близки до разследването. Анализ е показал, че изпратените днес съобщения не са идентични с тези от предишни подобни атаки. Изпратените електронни съобщения са писани от няколко..
Обеден пик на замърсяването с фини прахови частици отчита станцията на РИОСВ в ж.р "Тракия". Коннцентрацията в 12 часа е 116 микрограма на кубичен метър, което е повече от два пъти над допустимата норма от 50. На станция „Каменица“ показанията също са над предела 80 микрограма в 12 часа, а в 13 часа замърсяването расте до 94 микрограма. И..
Три деца са заподозрени за кражба от енорийски храм в Раковски. Тийнейджърите са на 10, 13 и 15 години. Те разбили кутия с дарения в църквата и откраднали събраните в нея 350 лева. За случая е уведомена Районна прокуратура - Пловдив, под чието наблюдение продължава работата по образуваното досъдебно производство.
Районна прокуратура-Пловдив повдигна обвинения на пловдивския бизнесмен Иван Тобиев, две жени и 37-годишен мъж за добив на инертни материали в коритата на реките Марица и Чая. Добивът е извършван от началото на миналата година досега в землищата на селата Чешнегирово, Катуница и Рогош. С помощта на сепаратор, багери и камиони работници от..