Арт проект започна трансформацията на три знакови градски пространства в Пловдив. Това са Гребната база, Младежкия център и Братската могила. Ще се проведат и дискусии, творчески и образователни работилници по време на събитията, които ще продължат до септември. Проектът е дело на българо-френския артист Християн Бакалов.
Вече приключи преобразяването на първото пространство – Гребната база. По протежението на водната площ и прилежащия към нея парк, върху близо 5 километра, са закрепени цветни ленти, които водят към сърцето на парка – Младежкия център. Те символизират различието на хората в обществото.
Друга цел на инсталацията е да се насочи погледът на посетителите на Гребната база към Младежкия център и негововите дейности, свързани с развитието на младите хора и тяхната реализация в областта на спорта и изкуствата.
Между 17 и 24 май ще се проведат творчески работилници, като резултатът от тях ще бъде демонстрираната арт инсталация на 24 май. Тя ще е разположена в сградата на Младежкия център.
Артистичният проект ще се опита да даде нов поглед и върху Братската могила, където на 17 юни ще се състои Церемония по откриване визуалната инсталация в района, а културният антрополог Ралица Герасимова ще изнесе лекция на тема Изкуството като начин на извисяване над ралността и нашата кондиция. На следващия ден ще бъде направен и пърформънс, който ще представлява сватба между нея и дългогодишният й партньор. Идеята е да се направи препратка към 70-те и 80-те години на миналия век, когато след подписването хората са ходели до Братската могила за да се снимат.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..