Тя е преподавател по трудово и осигурително право в Юридически факултет на университета от 1998 г. и практикуващ адвокат от 2007 г. Магистър е по Българска филология и по Право.
По думите й усещането за застои във ВУЗ-а, остъплението от утвърдени управленски и морални стандарти, включително превратно тълкуване и прилагане на закона, колеблива и вечно догонваща политика по доходите, липса на ясна позиция по спорни законодателни решения, касаещи висшето образование и затруднената комуникация с ректорското ръководство са сред основните причини за решението й.
Доц. Филипова посочи като пример практиката в университета трудовите възнаграждения на преподавателите да се актуализират за определен срок и така да се изравняват с минималната учителска заплата. Според нея е притеснителен и фактът, че в избрания за първи път Съвет на настоятелите през 2020 година има публична личност, която е била министър и депутат, което е несъвместимо според закона за висшето образование.
От друга страна в правилника на съвета няма мандатност за членовете, които са с право на глас при вземането на решения. „Вярвам, че това е честната позиция, когато критикуваш и когато имаш куража да жертваш личния си комфорт и да посветиш професионалната си експертиза на важна кауза, каквато за мен е настоящето и бъдещето на ПУ“, допълни мотивите си юристът.
Според доц. Филипова вижданията й за управление на висшето училище изискват едновременно решителност, поемане на отговорност и отстояване на позиции, но и гъвкавост, диалогичност, разумни компромиси и търсене на баланс.
Тя заяви, че ако бъде избрана ще привлече в управлението на университета представители на всички факултети и ще се даде път на всички добри идеи така, че университета не само да оцелява, но и да просперира в условия на жестока конкуренция и бюджетно рестриктивна финансова среда.
Първото нещо, което ще направи е да се запознае с финансовото състояние на университета. Ще разчита на колегите си, които също не са доволни от сегашното ръковоство и искат промяна. „Искам да се върне активното говорене. Да е жива академичната общност, която аз харесвам и обичам, а не да се ширят формализъм и бягство от отговорност“, каза доц. Филипова.
Припомняме, че Общо събрание за избор на ректор и академичен съвет на ПУ „Паисий Хилендарски“ ще се проведе на 22 май 2023 г..
В процедурата по избора ще вземат участие 525 делегати, сред които има представители на всички 9 факултета, както и на двата филиала в Смолян и Кърджали. Сред делегатите на Общото събрание са 420 представители на академичния състав, от които 295 са хабилитирани и 125 - нехабилитирани преподаватели, 94 представители на студентите и докторантите и 11 представители на административния персонал. Присъствието на две трети от всички делегати е необходимият кворум за провеждането на избор.
До момента са издигнати 3 кандидатури - на досегашния ректор на ПУ „Паисий Хилендарски“ проф. д-р Румен Младенов, на доц. д-р Атанас Владиков от ФИСН и на доц. д-р Теодора Филипова от ЮФ.
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..