Пред радио Пловдив той подчерта, че фестивалът, който се провежда в 110 държави от целия свят с милиони участници, се е превърнал в еталон за връзката между образование, култура и технологии.
"Решихме, че е крайно време България да се присъедини към голямото семейство на този фестивал. През годините в страната ни са полагани много усилия за внедряването на модерно образование спрямо стандартите в цял свят. Но нямаше как да стартираме работата без нашите партньори от Центъра за творческо обучение, "Работилница за граждански инициативи", Професионалната асоциация за роботика и Портала "Уча в Пловдив".Радвам се, че има училища в Пловдив, които работят в този световен формат и в галерия "Капана" в петък 5 деца между 10 и 12 години ще покажат своите разработки".
Янков уточни, че тази година обявената от Фондацията LEGO EDUKATION в САЩ тема, по която учениците работят цяла гадина, е "Суперсили" - свързана с възобновяеми източници на енергия, проблемите свързани с електричеството, за да може децата да бъдат по-близо до реалния свят.
"Ние ще се опитаме да превърнем събитието в един разпознаваем фестивал, марка за Пловдив. 200 ученици от цяла България ще дойдат тук на 8 юли в зала "Колодрума".
Демонстрацията в галерия "Капана" ще покаже как роботите задвижват различни технологии - пълнят батерии, създават електричество и т.н., като те ще бъдат представени за първи път. Фестивалът ще даде по-голяма видимост на усилията на учениците, които са мотивирани да печелят стипендии и да се развиват.
За да бъде разширен спектърът на участниците, в пилотното издание на фестивала са поканени и 50 високо технологични компании. Те ще представят по какъв начин роботизирането и автоматизацията се прилагат в реалния живот чрез иновации в съответните технологични процеси.
Фестивалът е двудневен с вход "свободен" и зрителите ще могат сами да се включат в създаването на конструктори, "както и да заведат децата си на нещо смислено", подчерта още Виктор Янков от Фондация "Пловдив 2019" - съорганизатор на фестивала.
Интервю - звуковия файл:
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..