Пред радио Пловдив той подчерта, че фестивалът, който се провежда в 110 държави от целия свят с милиони участници, се е превърнал в еталон за връзката между образование, култура и технологии.
"Решихме, че е крайно време България да се присъедини към голямото семейство на този фестивал. През годините в страната ни са полагани много усилия за внедряването на модерно образование спрямо стандартите в цял свят. Но нямаше как да стартираме работата без нашите партньори от Центъра за творческо обучение, "Работилница за граждански инициативи", Професионалната асоциация за роботика и Портала "Уча в Пловдив".Радвам се, че има училища в Пловдив, които работят в този световен формат и в галерия "Капана" в петък 5 деца между 10 и 12 години ще покажат своите разработки".
Янков уточни, че тази година обявената от Фондацията LEGO EDUKATION в САЩ тема, по която учениците работят цяла гадина, е "Суперсили" - свързана с възобновяеми източници на енергия, проблемите свързани с електричеството, за да може децата да бъдат по-близо до реалния свят.
"Ние ще се опитаме да превърнем събитието в един разпознаваем фестивал, марка за Пловдив. 200 ученици от цяла България ще дойдат тук на 8 юли в зала "Колодрума".
Демонстрацията в галерия "Капана" ще покаже как роботите задвижват различни технологии - пълнят батерии, създават електричество и т.н., като те ще бъдат представени за първи път. Фестивалът ще даде по-голяма видимост на усилията на учениците, които са мотивирани да печелят стипендии и да се развиват.
За да бъде разширен спектърът на участниците, в пилотното издание на фестивала са поканени и 50 високо технологични компании. Те ще представят по какъв начин роботизирането и автоматизацията се прилагат в реалния живот чрез иновации в съответните технологични процеси.
Фестивалът е двудневен с вход "свободен" и зрителите ще могат сами да се включат в създаването на конструктори, "както и да заведат децата си на нещо смислено", подчерта още Виктор Янков от Фондация "Пловдив 2019" - съорганизатор на фестивала.
Интервю - звуковия файл:
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..