Изложба - живопис и графика на Николай Стайковски под надслов "Цветя и символи" представя Арт галерия Пловдивски Културен Институт. Авторът използва в натюрмортите рунически символи и глаголица, като залага на сребърни и златни акценти или на полускъпоценни камъни.
Стайковски е учил в Академията за изящни изкуства във Варшава. Образованието му е прекъснато от комунистическия режим в България по политически причини. Впоследствие художникът завършва Националната художествена академия в София и специализира следдипломна квалификация в Полша като стипендиант на полското правителство.
Негови картини се намират в Ннационалната художествена галерия и в други изложбени пространства у нас и в чужбина.
Стайковски има над 50 самостоятелни изложби - живопис, графика, пластика в България, Полша, Русия, Австрия, Словакия и др.
Интервю - звуковия файл:
На 22-ри февруари големият български писател Христо Карастоянов щеше да навърши 75 години. В „Алтер его“ не успяхме да отбележим конкретната дата по обективни причини, но затова пък ще направим това тази събота и то по малко по-нетрадиционен начин. Ще разговаряме за Дядото с известния поет, журналист, фотограф и сатирик Владислав..
Десетки пловдивчани присъстваха на традиционното посрещане на Баба Марта. На пл. „Стефан Стамболов“ деца към народно читалище „Кирил Дженев“ представиха пъстра фолклорна програма, а Баба Марта закичи с мартеници деца и възрастни. В ролята на Баба Марта се превъплъти Лена Райкова, която подчерта, че този празник е много древен и ние трябва да..
Никого няма да изненадам с наблюдението, че България е една от страните със съжителство и до днес на предхристиянските митологични вярвания и християнската вяра. Но как ни легитимира това? С проф. Мария Шнитер в дена на Баба Марта питаме: "Езичници ли сме?" И какво значи това?
1 милион и 900 хиляди лева ще инвестира тази година Фондация „Пловдив 2019“ в различни по мащаб проекти. От общо 43 проектни предложения, които са постъпили по отворена покана „Фестивали и големи събития“ експертното жури класира 25 от тях, което е двойно повече в сравнение с миналата година. Селекцията включва ключови събития, характерни за..
Проектът на Весела Ножарова носи заглавието „Частица от река” и прави връзка между Георги Божилов-Слона и съвременните автори. Ножарова спечели в конкуренцията на още два проекта на Моника Роменска и Пламена Рачева и Яна Костова. В проекта си „Частица от река“ Весела Ножарова, която е тазгодишният куратор на Националните есенни изложби,..