Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчват наградите "Пловдив" за ярки постижения в културата и изкуството

| обновено на 23.05.23 в 07:09

Церемонията по връчването на награди „Пловдив“ е тази вечер (19 ч.) в Драматичния театър. Призът се връчва всяка година в навечерието на 24 май на автори с ярки постижения в областта на културата и изкуството през миналата година. Отличието се присъжда в 12 отделни категории, а от три години кметът връчва и Специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения и цялостен принос в културата на града.

Номинираните в раздел „Художествена литература“ са 3-ма автори на стихосбирки – Димитър Гачев, Крум Филипов и Ина Иванова. 

За художествен превод се конкурират Здравка Петрова, Васил Самоковлиев и Стефан Русинов. 

В категорията „Журналистика в сферата на културата“ номинациите са за Владислав Севов, Мария Луцова и Иван Коджабашев. 

В раздел „Архитектура“ наградата си оспорват Арко студио и Архитектурно-дизайнерско студио. 

За „Музика“ номинациите са за Яна Делирадева, тандемът Ивайло Михайлов и проф. д-р Людмил Петков и Мирослава Кацарова. 

Раздела „Танцово изкуство“ наградата си оспорват Ансамбъл „Тракия“, Балетната трупа на пловдивската опера и Николай Сефафимов.

 В категорията „Театър“ номинираните са Ивомир Игнатов-Кени и Драматичен театър - Пловдив. 

В раздел "Изобразително изкуство" за приза спорят художниците Георги Щърбев и Борис Стоилов. 

В раздела за аудио визуални изкуство единствената номинация е на тандема фотографи Елена Панайотова и Атанас Кънев. 

В категорията за опазване на културното наследство наградата си оспорват Красимир Линков, Народна библиотека „Иван Вазов“ и дружеството „Комихрис“. 

В детското творчество конкуренти са Музикалното училище и Държавният куклен театър – Пловдив. 

В раздела за съвременни мултижанрови изкуства номинациите са на творческия тандем Евелина Кьсовска и Веселин Бойдев, на фондация „Про Либрис“ и на фондация „Едно за култура и изкуства“.

Специалната награда „Пловдив“ за изключителни постижения и цялостен принос се определя от кмета на общината.

По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48

Христо Мутафчиев е носител на наградата на Карлово за 2025 год.

Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. .  Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..

публикувано на 18.07.25 в 10:43

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05