Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Награда "Питагор" за доц. Ангел Джамбов от МУ-Пловдив

Наградата „Питагор“ за утвърден учен в областта на науките за живота и медицината беше връчена на доц. д-р Ангел Джамбов от катедра „Хигиена“ на Факултета по обществено здраве при МУ-Пловдив.Той е носител и на наградата Питагор за млад учен за 2019 година.

Д-р Джамбов е магистър по медицина. Научните му изследвания са свързани с действието на физическите и социалните фактори на градската и работната среда и влиянието им върху индивидуалното и колективното здраве сред различни популационни групи. Съавтор е на 8 глави в 3 книги и 2 учебника. В първо по рода си проучване в долината Ин (австрийските Алпи) по идея на д-р Джамбов е установено, че хората, чийто дом е заобиколен с повече растителност, имат значимо по-нисък риск от артериална хипертония или хипотония. 

В работите на д-р Джамбов са изчислени социално-икономическите загуби (≈ 300 млн. евро) за България, дължащи се на случаите на миокарден инфаркт, разстройства на съня и психо-физиологичен стрес вследствие на експозицията на транспортен шум в жилищната среда. За своите научни проучвания и рабта в момента той разказа в програма "Точно днес". По думите му силният шум и замърсяването на възудуха мога да доведат  до стрес и депресии и неусетно да окажат влияние върху здравето ни.

" Към момента изследваме - в няколко проекта с колеги от СУ и БАН, влиянието на замърсяването на въздуха точно върху сърдечно-съдовите заболявания, диабет и асмата при деца, като и в МУ в Пловдив започнахме два проекта, които комплексно ще разгледат влиянието както на тези вредни фактори на средата, така и на защитните фактори  - като контакт с природата и др. в градската среда върху населението в голяма представителна извадка, но това проучване точно започва в момента", обясни доц. Джамбов.

Той допълни ,че  у нас до 20% от преждевременната смъртност може да се свърже с атмосферното замърсяване.

"За  Бълария, това което в скорошен доклад, съвместно с  колеги от САЩ установихме е, че преждевременната смъртност от най-честите хронични заболявания - не само дихателни, но и сърдечно-съдови и диабет, между 10% - 20%, всъщност  могат да се свържат с атмосферното замърсяване. Тоест в страната по консервативни изчисления около  между 11 до 14 хиляди случая годишно са свързани със замърсяването на въздуха, което е много стряскащо. Обикновенно поведенческите рискови фактори или чисто  медицинските като хипертония, тютюнопушене, нездравословно хранене са много силно свързани със  смъртността, но замърсяването на въздуха се подрежда у нас се подрежда на 7 място като причина за преждевременна смъртност, което за фактор на околната среда е много стряскащо наистина", допълни ученият.

Според него шумовото замърсяване много често не представлява интерес у нас, но е също причина за заболявания и може да се нареди на второ място след замърсяването на въздуха като принос за преждвременната заболеваемост, защото шума действа като стресов фактор.

Целият разговор с доц. Джамбов е в прикачения звуков файл.


С наградата „Питагор“ за утвърден учене и проф. д-р Виктория Сарафян от Медицински университет – Пловдив.Тя е изявен учен, изследовател и дългогодишен и уважаван преподавател в Медицински университет – Пловдив. Ръководител е на Катедра „Медицинска биология“ и на Направление „Молекулна и регенеративна медицина“ към Научноизследователския институт към същия университет.


По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Електронното таксуване в Пловдив тръгва от 1 януари

В продължение на няколко дни електронните табла на спирките не работеха заради сериозен технически проблем.  На 30 октомври те угаснаха, според общината - поради технически причини. От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясниха, че се работи за възможно най-бързото отстраняване на проблемите и препоръчаха на..

публикувано на 04.11.24 в 10:51

Експозицията на "Съборна" 18 ще бъде надградена

Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван  с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на..

публикувано на 04.11.24 в 10:42
Страхил Делийски

Усещането за нови избори става натрапчиво, кабинет ще има

„Разказът изглежда сложен, но той изглежда и предназначен за участниците, героите в него. Той сякаш не е предназначен за гражданите, за тези, които гласувахме преди 10 дни и това е проблем. Защото този разказ трябва да произведе едно лигитимно правителство. Този разказ трябва да произведе смисъл от съществуването на това правителство. И не на..

публикувано на 04.11.24 в 10:39

Защо е важно децата да мислят в числа?

Как да използваме икономическото мислене в образовнието и възпитанието на децата? На тази тема посвещаваме третия сезон от подкаста. Системното образование боксува, когато трябва да помогнем на децата да взимат решения в несигурна и динамична среда. Ако обаче сте активни и отговорни родители, може да запълните този пропуск. Като бонус, като..

публикувано на 04.11.24 в 10:00

Всеки човек и всеки народ е буден за различни идеи

„ Ако на чужденец сега разкажем, че в българската гражданска позиция се честват тези два празника (24 май и 1 ноември, бел. ред.) – на българската духовност, култура и писменост, той сигурно би си помислил, че дълго време този народ е тънал в безпросветност и в духовна нищета. И по тази причина, по правилото, че всяко общество издига в култ..

публикувано на 01.11.24 в 17:13