Наградата „Питагор“ за утвърден учен в областта на науките за живота и медицината беше връчена на доц. д-р Ангел Джамбов от катедра „Хигиена“ на Факултета по обществено здраве при МУ-Пловдив.Той е носител и на наградата Питагор за млад учен за 2019 година.
Д-р Джамбов е магистър по медицина. Научните му изследвания са свързани с действието на физическите и социалните фактори на градската и работната среда и влиянието им върху индивидуалното и колективното здраве сред различни популационни групи. Съавтор е на 8 глави в 3 книги и 2 учебника. В първо по рода си проучване в долината Ин (австрийските Алпи) по идея на д-р Джамбов е установено, че хората, чийто дом е заобиколен с повече растителност, имат значимо по-нисък риск от артериална хипертония или хипотония.
В работите на д-р Джамбов са изчислени социално-икономическите загуби (≈ 300 млн. евро) за България, дължащи се на случаите на миокарден инфаркт, разстройства на съня и психо-физиологичен стрес вследствие на експозицията на транспортен шум в жилищната среда. За своите научни проучвания и рабта в момента той разказа в програма "Точно днес". По думите му силният шум и замърсяването на възудуха мога да доведат до стрес и депресии и неусетно да окажат влияние върху здравето ни.
" Към момента изследваме - в няколко проекта с колеги от СУ и БАН, влиянието на замърсяването на въздуха точно върху сърдечно-съдовите заболявания, диабет и асмата при деца, като и в МУ в Пловдив започнахме два проекта, които комплексно ще разгледат влиянието както на тези вредни фактори на средата, така и на защитните фактори - като контакт с природата и др. в градската среда върху населението в голяма представителна извадка, но това проучване точно започва в момента", обясни доц. Джамбов.
Той допълни ,че у нас до 20% от преждевременната смъртност може да се свърже с атмосферното замърсяване.
"За Бълария, това което в скорошен доклад, съвместно с колеги от САЩ установихме е, че преждевременната смъртност от най-честите хронични заболявания - не само дихателни, но и сърдечно-съдови и диабет, между 10% - 20%, всъщност могат да се свържат с атмосферното замърсяване. Тоест в страната по консервативни изчисления около между 11 до 14 хиляди случая годишно са свързани със замърсяването на въздуха, което е много стряскащо. Обикновенно поведенческите рискови фактори или чисто медицинските като хипертония, тютюнопушене, нездравословно хранене са много силно свързани със смъртността, но замърсяването на въздуха се подрежда у нас се подрежда на 7 място като причина за преждевременна смъртност, което за фактор на околната среда е много стряскащо наистина", допълни ученият.
Според него шумовото замърсяване много често не представлява интерес у нас, но е също причина за заболявания и може да се нареди на второ място след замърсяването на въздуха като принос за преждвременната заболеваемост, защото шума действа като стресов фактор.
Целият разговор с доц. Джамбов е в прикачения звуков файл.
С наградата „Питагор“ за утвърден учене и проф. д-р Виктория Сарафян от Медицински университет – Пловдив.Тя е изявен учен, изследовател и дългогодишен и уважаван преподавател в Медицински университет – Пловдив. Ръководител е на Катедра „Медицинска биология“ и на Направление „Молекулна и регенеративна медицина“ към Научноизследователския институт към същия университет.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..