Проектът Международен младежки фестивал „Кръстопът”, стартира още през 2010 година, по идея на проф. д-р Стела Динкова. Първоначално се реализира на национално ниво под различни наименования, докато през 2017 година окончателно се трансформира в Международен младежки фестивал „Кръстопът”, с шест поредни успешно проведени издания.
Той е насочен към развитие на художественотворческия потенциал на преподаватели, студенти и докторанти в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив. Привлича изявени артисти - инструменталисти и лектори. Две са заложените направления – художественотворческа дейност (концерти на видни наши и чуждестранни артисти) и педагогическо - образователна (лекции, провеждане на семинари, майсторски класове, представяне на нови музикални творби).
Седмото издание на фестивала включва общо 7 прояви, от които 3 концерта, 1 фотографска изложба, 1 лекция - демонстрация на нов инструмент, 1 майсторски клас по китара и 1 практически семинар в периода 6 май – 1 декември 2023 година.
На 6-ти май, китарен ансамбъл „Академика“, взе участие във Фестивал за музика и струнни инструменти във Валядолид, Испания, в кралската църква „Св. Михаил и Св. Юлиан“. На 21-ви май, в зала „Иван Спасов“, Владимир Влаев представи своя хибриден акустично - дигитален инструмент за експериментална изпълнителска практика – HexApp. Той е завършил АМТИИ „Проф. Асен Диаманидев“ със специалностите „Класическа китара“ и „Композиция“. Чрез специализации в МА „Карол Липински“ (Полша) и Кралска академия (Холандия) се развива в областта на експерименталната електроакустична музика.
Програмата на фестивала продължава на 29 май, от 18 часа, с концерт на Моника Дзула-Радкиевич (Полша), доцент доктор по класическа китара в Музикална академия „Станислав Монюшко“, Гданск. Концертът е в зала „Съборна“. В самия край на месец май, на 30-31 май, предстои и майсторски клас на Моника Дзула-Радкиевич.
Фестивалът продължава през есента. На 2 октомври, от 18 часа, в Концертна зала и фоайе на АМТИИ „Проф. Асен Диаманидев“ се открива фотографската изложба на Дина Йорданова. Съществена част от събитието е и концертът на мандолинен квинтет „Сезони“.
Датите 20 - 22 октомври са запазени за семинара „Дъхът на живота“, на Джон Крофорд, преподавател в Кралска музикална академия и Тринити колидж, Лондон. Той е и член на „Асоциация на учителите по Александър техник”. Основната му дейност в последните години е свързана с преподаване на „Александър техник” - умение за откриване, промяна и предпазване от дългогодишни навици, които предизвикват напрежение и болка в тялото.
На 1-ви декември, от 18.30 часа, е концертът на Мак Гържич, в Епископска базилика „Филипопол“. Мак Гържич (САЩ) е с две номинации за „Грами“, за последните си два компактдиска. Той е художествен директор на един от най-големите европейски китарни фестивали, който се провежда в родния му град Загреб и инициатор на „Виртуален китарен оркестър“, събрал над 1500 китариста по време на пандемията.
За международния младежки фестивал „Кръстопът“, в предаването „Вход свободен“, разговаряме с неговия създател и вдъхновител проф. д-р Стела Динкова.
Чуйте още, в прикачения файл.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 17.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Петър Анастасов. И моята птица литна. 272 стр., ок.4А, Хермес, 2025. Иван Станков. Спомени за вода. Dm. 176 стр., ок. 4А, Хермес, 2025. Боян Йорданов. Под месечината, огромна като тиква. 432 стр., 5А, Жанет..
В музейна галерия "Димитър Георгиев" - Пловдив, тази вечер от 18:30 часа ще се открие изложбата " Нещата от живота" на художника Илиян Савков. Илиян Савков е сред най-талантливите съвременни български художници. Той работи в областта на живописта, рисунката и колажа. Носител е на множество престижни международни награди. Творбите му са..
Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив. Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..