Станаха известни тазгодишните носители на награда "Пловдив", отличени на специална церемония в Драматичен театър - Пловдив.
Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“
Крум Филипов – за стихосбирката „Писма до сина ми“
Раздел „Художествен превод“
Васил Самоковлиев – за художествен превод от чешки език на книгата „Vita Nuova“ от Бохумил Храбал
Раздел „Журналистика в сферата на културата“
Владислав Севов - за стойностното и последователно популяризиране в национален ефир постиженията на културата и изкуствата, създавани в Пловдив чрез: „Арт стрийм“, „Линия Култура“, както и системното представяне на културния живот на Пловдив в предаването „Култура Бг“ с водещ Димитър Стоянович. За авторството на документалните филми, посветени на 75 годишнината на ДКТ Пловдив ( „70+5 сезона“) и 70 годишнината на ПУ “Паисий Хилендарски“ („Смислоносци“).
Раздел „Архитектура и естетизация на градската среда“
Арх.Петко Костадинов, арх. Росица Митева, арх. Ангел Чуруков, арх. Иван Костадинов (АРКО СТУДИО ООД) - за реставрация и реновиране на Градска художествена галерия – Пловдив, ул. „Съборна“ 14А
Раздел „Музика“
Ивайло Михайлов и проф. д-р Людмил Петков – за благотворителен концерт „Всеки може да бъде щастлив“ - за щастлив и пълноценен живот на децата със синдром на Даун.
Раздел „Танцово изкуство“
Фолклорен ансамбъл „Тракия“ – за концерт-спектакъл „Танците на българина“
Раздел „Театър“
Драматичен театър – Пловдив – за спектакъла „Солунските съзаклятници“
Раздел „Изобразително изкуство“
Борис Стоилов – за ретроспективната изложба с илюстрации „Борис Стоилов на 60 години, 30 посветени на илюстрацията“
Раздел „Аудио визуални изкуства и фотография“
Елена Панайотова и Атанас Кънев – за фотоизложбата „Далеч от Африка“
Раздел "Опазване на културното наследство"
"Комихрис" ООД - за реставрация и консервация на хотел Вила Флавия
Раздел „Произведение на изкуството, предназначено за деца“
НУМТИ “Добрин Петков” – за Голям детски концерт „Небесни звуци за кавал и струнни” с участието на оркестъра на НУМТИ “Добрин Петков”. Диригент - Константин Добройков, солист - Теодосий Спасов, кавал
Раздел „Съвременни мултижанрови изкуства“
Фондация „Про Либрис“ – за интерактивна изложба „Книгата – от камъка до пиксела“
СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА „ПЛОВДИВ“ за изключителни постижения и цялостен принос съгласно Статута се определя от Кмета на Община Пловдив.
Неин носител за 2023 е Димитър Райчев.
Димитър Райчев е изследовател, летописец и документалист на пловдивската история. Автор и съставител на редица знакови албуми и книги: фотоалбум „Пловдив завинаги“ (2005), участва в съставянето и издаването на албумите „Пловдивските кметове“ (2005) и „Пловдивските почетни граждани“ (2006), 3D албум „Филипопол“ (2008) двуезичен в съавторство с археоложката Елена Кесякова, албум „Пловдивски алманах“ (2011), „Атанас Кръстев – възпоменателен сборник“ (2012) в съавторство с писателя Георги Райчевски (2012), албум „Филипопол“ (2012) – триезичен в съавторство с археоложката Елена Кесякова, албум „Хроника на един президентски мандат“ (2014), „Предговор на историята“ (2016) – съставител, албум „Пловдивски справочник“ (2016), „Емблемата Тримонциум“ (2018), албум „Филипополис“ (2019) – двуезично преработено издание в съавторство с Елена Кесякова. „Споменъ отъ Пловдивъ“ и „Спомен за Пловдив 2“ (2022)
На 8 юни е официалната премиера на най-новата книга - луксозното издание – албум „Пловдивските почетни граждани“, обхващащо периода от 1879 до 2023 г. с биографичен и богат снимков материал за всички удостоени 142 човека.
За приноса му в сферата на духовността през 2016 г. е удостоен с приза „Следовник на народните будители“.
Трима младежи са арестувани за синтетична дрoга в Пловдив. При специализирана полицейска акция са иззети над два килограма синтетичен канабиноид. Психоактивното вещество е за приготвяне на синтетичен хашиш. Открито е в лек автомобил, с който се придвижвали момчета на 18, 19 и 20 години. Те са засечени с колата в близко пловдивско село. При..
Снощи на улица в родопския град автопатрул е подал сигнал на шофьор на „Мерцедес“ да спре. Мъжът не се подчинил на светлинната и звукова сигнализация на служебния автомобил и натиснал газта. Водачът се опитал да се укрие, но скоро бил засечен от униформените на друга улица в населеното място. Оказало се, че това е 22-годишен младеж от Пещера,..
Граничният контролно-пропускателен пункт "Рудозем – Ксанти" е седмият, разположен на българо-гръцката граница. Въпреки че от началото на годината сме страна, която е част от Шенгенското пространство, той остава затворен. Никой не се ангажира със срокове, въпреки че са проведени редица срещи между институциите в двете страни. Родопчани пътуват стотици..
Пловдивският административен съд ще гледа дело по жалба на жител на Перущица срещу РИОСВ-Пловдив. Поводът е отказът на екоинспекцията да изготви Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) във връзка с намерението за изграждане на площадка за преработка на стари автомобилни гуми на територията на бившия Хлебозавод в града. Предложението..
Поредицата „Успешните“ продължава със среща с известния китарист, композитор, автор на текстове, аранжор и продуцент Ангел Дюлгеров , чието име стои зад любими песни и китарни сола. Срещата е тази вечер в клуб „Фарго“ от 19 часа. Ангел Дюлгеров е важна част от бенда на най-знаменитите български поп изпълнители. Познат е и със..