С празнично шествие на ученици и учители Пловдив отбеляза 24 май. То тръгна от площад 11 май пред Хуманитарната гимназия „Свети свети Кирил и Методий“ и завърши на площад „Стефан Стамболов“. В него се включиха представителни групи на всички пловдивски училища и беше предвождано от кмета на Пловдив Здравко Димитров и пловдивския митрополит Николай.
Преди това в Актовата зала на училището бяха връчени отличия на 36 изявени директори, учители и друг педагогически персонал. А ректорите на Медицински университет-Пловдив професор Мариана Мурджева, на Аграрен университет професор Христина Янчева, на Академията за музикално танцово и изобразително изкуство професор Тони Шекерджиева-Новак и на Университета по хранителни технологии професор доктор Пламен Моллов бяха удостоени с отличието „Почетен знак на Пловдив“.
„За мен думите, които днес трябва да изречем на глас, са книжовност и духовност“, каза пловдивският кмет Здравко Димитров.
Митрополит Николай отслужи тържествена литургия, а след това каза, че 24 май е най-българският празник.
Емоцията беше най-голяма сред учениците, които признаха, че 24 май е любим техен празник.
„Това е денят, в който всички отдаваме почит на българското слово и оценяваме стойността му“, заяви пред Радио Пловдив Ива Ичевска, ученичка от Езикова гимназия „Пловдив“, която произнесе празнично слово на площад 11 май.
Празнично беше настроението и на учителите, които от рано сутринта изпълваха пространството пред Хуманитарната гимназия в Пловдив. Те не скриха, че днес пред тях има много предизвикателства.
„Аз съм учител и това е моят ден. Това е най-светлият ден през годината и аз съм благодарна, че мога да го съпреживявам всяка година. Днес учителската професия е трудна работа. Голяма отговорност. Но когато си учител и в душата си, това е велико нещо. Аз обичам това, което правя, живея с това, което правя, обичам учениците си и не мисля, че друго бих могла да правя по-добре“, каза Мирела Йорданова, учител по английски език и заместник-директор на Хуманитарната гимназия „Свети свети Кирил и Методий“.
Шествието по повод 24 май беше посрещнато от стотици пловдивчани, които се бяха позиционирали по цялата главна улица, а също и от музикални състави на пловдивски училища. Пред стълбите на „Каменица“ 200 деца под диригентството на професор Златина Делирадева изпълниха химна „Върви, народе възродени“.
С архиерейска света литургия и панихида в памет на Апостола на свободата Васил Левски започна възпоменателното отбелязване на 152 години от неговата смърт в родния му град Карлово. На този ден през 1873-та Дякона е обесен в покрайнините - тогава - на София, близо до днешния паметник, издигнат в негова чест през 1895 г. В храм „Успение на св...
В Пловдивския панаир се откриват международните изложения на хранителната индустрия „Агра“, „Винария“ и „Фудтех“. Акцент в 33-то издание на „Агра“ е високоефективното и регенеративно земеделие. В 32-та изложба Винария“ ще бъдат представени бутикови винарски изби, нови винени проекти, както и традиционните производители. Очаква се по време..
В Смолянска област заради снеговалеж и почистване на пътните настилки са въведени редица ограничения за камиони по републиканската пътна мрежа в региона. Между 1 и 15 сантиметра е новата снежна покривка в областта. Въведени са ограничения за движението на автомобили с ремаркета и полуремаркета през прохода Превала, път Батак - Доспат,..
Основните пътни артерии в Пловдив са почистени от снега, предстои техниката да влезе във вътрешнокварталните улици, съобщи директорът на ОП „Чистота“ Десислава Георгиева. Екипи на общинското предприятие обработват с противообледенителни материали всички мостове, надлези и велоалеите в града. От 5:00 часа, когато започна силен снеговалеж,..
Днес в родния град на Левски – Карлово, е кулминацията на възпоменателните прояви, посветени на 152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата. В 9.00 ч. ще бъдат отслужени света литургия и панихида в църквата „Св. Богородица“, където Левски е бил ръкоположен за дякон. По-късно с шествие участниците във възпоменателната церемония ще..