Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четенето е важен културен, но и социален маркер

"Честито чудо на езика" - това са фокусните думи, които минути преди да настъпи 24 май, от височината на небостъргача Скай Гардън в Лондон Георги Господинов произнесе към всички  в целия свят на български език като поздравление във връзка с връчването му на една от най-големите световни литературни награди - "Букър". Това е награда, която за първи път включва в номинацията си български автор, който я взима, и по моя оценка, това е най-високото международно литературно отличие в цялата история на българската литература". Това заяви Красимир Лозанов - член на УС на Асоциация "Българска книга".

По думите му,  литературата не е спорт и в нея няма състезания в сантиметри и в точки. 

"Има обаче инструменти в литературата, които обективират един успех. Най-важният сред тях са наградите. А   всички хора, които се вълнуват от литература, знаят, че основаната през 2005 г. награда "Букър" е една от безспорно най-важните световни литературни награди. И какъв по-голям подарък от това може да има за всички българи..."

На въпрос четат ли българите книги и колко, Лозанов подчерта, че съгласно последното проучване на "Алфа Рисърч", българите включват четеното в топ 5 сред най-предпочитаните дейности в свободното си време, като го поставят на 5-то място. 70% предпочитат да гледат телевизия, но 36%, което е една трета от хората в България, предпочитат да четат. този процент е два пъти по-висок отколкото процентите на предпочитащите да обикалят МОЛ-овете.   8% заявяват, че обичат да ходят на кино в свободното си време, а 14% - да спортуват.

"Натъжаващото обаче е, че в групата между 18 и 30 години процентът на  хората, които предпочитат четенето, е много нисък и той е съпоставим с този сред възрастните хора. При тях той е обясним, защото те се позовават на трудности с четенето,  здравето, трудността да се купуват книги, поради бюджетни ограничения, но при младите хора тази тенденция е тревожна".

Дейността на АБК е насочена към възможността повече книги и събития свързани с четенето да стигнат до младите хора.

Лозанов бе категоричен, че четенето в България е интересен социален, а не само културен маркер. Като аргумент, той подчерта, че сред хората с висок социален статус в по-големите градове, четенето се припознава като престижна дейност. 

Цялото интервю - звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Президентът може да не подпише указа за смяна на министър

Служебният премиер Димитър Главчев трябва да отговори защо предлага така изненадващо смяна на външния министър. Така политологът доц. Милен Любенов коментира изненадващото предложение Даниел Митов от ГЕРБ да смени на поста министър Стефан Димитров. Той припомни, че предложението дойде след международна конференция, след която заваляха спекулации, а..

публикувано на 16.04.24 в 15:44

След ухапване от кърлеж наблюдението е задължително

Специализираните общински екипи в Пловдив продължават с обработката срещу кърлежи на тревните площи в градските паркове и градини, междублокови пространства и дворовете на детски градини, ясли и училища по  предварително изготвен работен график. Необичайно толплото за сезона време тази година повиши риска и от разпространението на комарите. Темата..

публикувано на 16.04.24 в 13:45
Татяна Буруджиева

ПП-ДБ ще са изключени от следващото управление

Моята хипотеза е, че ПП-ДБ са изключени от следващото управление, тъй като показаха, че не е възможно да се работи с тях и да им се има доверие, в решенията и преговорите, които се водят. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя припомни думите..

публикувано на 16.04.24 в 10:01

Приоритетно косят паркове и детски площадки

Приоритетно в Пловдив се косят градините, парковете и детските площадки. Едва след това ще се премине към премахването на високата тревна растителност в междублоковите пространства. Това заяви директорът на „Градини и паркове“  Антон Георгиев в ефира на Радио Пловдив. Поводът е недоволството на граждани, че растителността в междублоковите..

публикувано на 15.04.24 в 17:39