По думите му, литературата не е спорт и в нея няма състезания в сантиметри и в точки.
"Има обаче инструменти в литературата, които обективират един успех. Най-важният сред тях са наградите. А всички хора, които се вълнуват от литература, знаят, че основаната през 2005 г. награда "Букър" е една от безспорно най-важните световни литературни награди. И какъв по-голям подарък от това може да има за всички българи..."
На въпрос четат ли българите книги и колко, Лозанов подчерта, че съгласно последното проучване на "Алфа Рисърч", българите включват четеното в топ 5 сред най-предпочитаните дейности в свободното си време, като го поставят на 5-то място. 70% предпочитат да гледат телевизия, но 36%, което е една трета от хората в България, предпочитат да четат. този процент е два пъти по-висок отколкото процентите на предпочитащите да обикалят МОЛ-овете. 8% заявяват, че обичат да ходят на кино в свободното си време, а 14% - да спортуват.
"Натъжаващото обаче е, че в групата между 18 и 30 години процентът на хората, които предпочитат четенето, е много нисък и той е съпоставим с този сред възрастните хора. При тях той е обясним, защото те се позовават на трудности с четенето, здравето, трудността да се купуват книги, поради бюджетни ограничения, но при младите хора тази тенденция е тревожна".
Дейността на АБК е насочена към възможността повече книги и събития свързани с четенето да стигнат до младите хора.
Лозанов бе категоричен, че четенето в България е интересен социален, а не само културен маркер. Като аргумент, той подчерта, че сред хората с висок социален статус в по-големите градове, четенето се припознава като престижна дейност.
Цялото интервю - звуковия файл:
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..