По думите му, литературата не е спорт и в нея няма състезания в сантиметри и в точки.
"Има обаче инструменти в литературата, които обективират един успех. Най-важният сред тях са наградите. А всички хора, които се вълнуват от литература, знаят, че основаната през 2005 г. награда "Букър" е една от безспорно най-важните световни литературни награди. И какъв по-голям подарък от това може да има за всички българи..."
На въпрос четат ли българите книги и колко, Лозанов подчерта, че съгласно последното проучване на "Алфа Рисърч", българите включват четеното в топ 5 сред най-предпочитаните дейности в свободното си време, като го поставят на 5-то място. 70% предпочитат да гледат телевизия, но 36%, което е една трета от хората в България, предпочитат да четат. този процент е два пъти по-висок отколкото процентите на предпочитащите да обикалят МОЛ-овете. 8% заявяват, че обичат да ходят на кино в свободното си време, а 14% - да спортуват.
"Натъжаващото обаче е, че в групата между 18 и 30 години процентът на хората, които предпочитат четенето, е много нисък и той е съпоставим с този сред възрастните хора. При тях той е обясним, защото те се позовават на трудности с четенето, здравето, трудността да се купуват книги, поради бюджетни ограничения, но при младите хора тази тенденция е тревожна".
Дейността на АБК е насочена към възможността повече книги и събития свързани с четенето да стигнат до младите хора.
Лозанов бе категоричен, че четенето в България е интересен социален, а не само културен маркер. Като аргумент, той подчерта, че сред хората с висок социален статус в по-големите градове, четенето се припознава като престижна дейност.
Цялото интервю - звуковия файл:
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..