Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече пътна безопасност в училище, по-малко инциденти

Образователната система по пътна безопасност трябва да се промени още в начална възраст, за да се намалят инцидентите по пътищата. Това заяви Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите на професионалния празник на шофьорите в ефира на Радио Пловдив.

Според него увеличаването на часовете по пътна безопасност в училище ще е ефективна мярка за овладяване на войната по пътищата. Трендафил Маринов даде пример, че през целия период на обучение в учебните програми са заложени едва 28 часа.

„Разчита се, че като станат на 18 години, ще отидат на курс и ще придобият изведнъж всички знания и умения. Няма как това да се случи.

От полза ще е и ограничаването на мощността на автомобилите при младите водачи. Новите водачи без стаж се качват на изключително мощни автомобили, които ускоряват за кратко време и нямат време да реагират“, каза Маринов.

Според него шофьорите не трябва да имат право да отказват проверка за алкохол или ако имат  такова право, то това да се приравнява на наказанието предвидено за 1,2 промила. 

„В момента при отказ на проверка глобата е 2000 лв. и една година без книжка. Това е смешно, имайки предвид, че човекът може да е изпил две шишета с уиски“, каза Маринов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50