Коментар за оформящото се правителство и мнозинство на първите две политически сили и препъни-камъните пред тях направи в програма "Ден след ден" социологът Юлий Павлов.
Според него ще имаме със сигурност правителство, защото основното вече е договорено и предстои доизработване на детайлите.Същественото е дали ще има разбирателство между двете политически сили .
На въпрос как ще наричаме това правителство - коалиционно или правителство на отговорността, Павлов уточни:
"Когато има коалиции между враждуващи партии се избягва този термин. Да си припомни 1990 година правителството на Димитър Попов. Не го наричахме коалиция, но то си беше коалиция с участието и на СДС, и на БСП ,и на ДПС, и на БЗНС и всички бягаха от това име и сега ще бягат. Тогава се постигна разбирателство при много по-високо ниво на омразата, която имаше при политическите сили и при много по-големи различия във вижданията за бъдещето развитие на България. Сега в момента след като омразата беше преодоляна или поне прикрита, което се случи още при разговорите на двете формации, то за останалите неща нямат съществени различия, което се видя още в миналия парламент, където те не си говореха, но въпреки това гласуваха заедно основните законопроекти, засягащи бъдещото развитие на България и във икономически и във външно политически план", коментира Павлов.
Според социолога по-големите остъпки на пръв прочит са направени от ГЕРБ, които няма да имат представители, освен Габриел. Той смята обаче, че ако еспертите в управлението са само от страна на ПП, това няма да е много добро за тях.
По думите му е рисково, когато само ПП вкарват експерти, защото дори ДБ не искат да дадат експерти за това правителство. Смята, че е прекалено голяма отговорността, ако нещата не тръгнат добре.
"Всъщност и двете страни направиха компромиси и остъпиха доста от предварително обявените си намерения и се надявам, че ако има резултати и двете формации няма да търпят загуби", допълни социологът.
Той смята, че дори ще привлекат разколебани избиратели. Анализаторът допълни, че в този парламент няма да има нужда от златен пръст, защото двете формации имат достатъчно депутати.
Социолът смята, че местните избори и резултатите не би трябвало да са причина за разпадане на коалицията.
По думите му след като се сформира сега кабинет местните избори ще се насочат към това русло към, което трябава - местните проблеми на хората.
"Сега ще се случи това, което искат повечето избиратели. Те искат кметове, които да не са политизирани, а да бъдат ексерти -икономисти, финансисти, юристи - да имат поглед върху проблемите на общината, заключи Павлов.
Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..