Галерия „Възраждане“ открива във вторник изложбата „Копнежи и съновидения“ на една от гранддамите на съвременната българска живопис - Виолета Радкова. Творбите може да се разгледат в салона на галерията в Стария град до 20 юни.
Галеристката Краси Алексиева пише за авторката: "Виолета Радкова е отдавна запазена марка. Виждаш картините ѝ и я запомняш завинаги. Нейните златни и сребърни актове, натюрморти, пейзажи и интимни пространства създават идеалистична представа за красота, която вече трудно си намира мястото и пространството в нашия свят на жестоко рекламиран кич и убогост. Картините са като миражи, илюзорни съновидения и скрит копнеж."
Кратка биография на Виолета Радкова: Родена през 1948 г. През 1973 г. завършва Национална Художествена Академия, София. Член на СБХ и на САБ. Има осъществени над 40 самостоятелни изложби в България, Германия, Австрия, Турция, Франция, Русия, Холандия. Участвала е в множество пленери и общи изложби по целия свят. Работи и като художник - сценограф в държавните театри в гр. Русе и гр. Силистра. Реализирала е над 150 сценогрофски проекти в театрите в Русе, София, Сливен, Силистра, Добрич и др.
Има многобройни участия в Пражкото квадриенале на сценографията.
През 1989 г. – първа награда за сценография за постановката „Музика от Шатровец " от К. Илиев, режисьор Ст. Камбарев.
През 2001 г. – награда на САБ Икар 2001 за постановките „Елате ни вижте” от К. Топалов, режисьор Ст. Стайчев и „Направи нещо Мет” от Азис Несин, режисьор Ст. Стайчев. Има многобройни участия в Пражкото квадриенале на сценографията.
През 2014 г. - наградата за сценография на Международен фестивал „Нова българска драма”, гр.Шумен. Носител на награда „Русе” за принос в културния живот на града, както и златна значка „Русе” за високи постижения в областта на изобразителното изкуство.
Живка Танчева разговаря с художничката, може да чуете от звуковия файл по темата.За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..